Βουλή των Εφήβων 2022-2023

Σήμερα 4 /11/ 2022 πραγματοποιήθηκε η πρώτη ενημερωτική  συνάντηση μαθητών /τριών του ΓΕΛ Χερσονήσου. Οι συμμετέχοντες μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για τη θεματική του προγράμματος της Βουλής φέτος  " Αφοπλίζοντας τη βία" και  για τους σκοπούς και τους στόχους της συνάντησης. Ακολούθησε σύντομη γνωριμία των μαθητών.

4 Νοεμβρίου 2022
8 Νοεμβρίου 2022

Σήμερα 8/11/2022 πραγματοποιήθηκε η δεύτερη συνάντηση των μαθητών/τριών της συμμετοχικής Ομάδας Δράσης. Οι μαθητές /τριες  συζήτησαν μεταξύ τους και αντάλλαξαν απόψεις για το θέμα της βίας  και  προβληματίστηκαν για τους λόγους που το φαινόμενο βρίσκεται σε έξαρση τη σημερινή εποχή. Ερωτήματα υπήρξαν όσον αφορά τους τρόπους αντιμετώπισής τους τόσο σε ατομικό όσο και κοινωνικό επίπεδο. Αποφάσισαν να δημιουργήσουν ομάδες και να καταγράψουν φαινόμενα βίας που έχουν στιγματίσει τη χρονιά που διανύουμε.

Στις 25/11/ 2022 η ομάδα δράσης παρακολούθησε την εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας στο πλαίσιο της "

Παγκόσμιας Ημέρας  Εξάλειψης Της Βίας Κατά Των Γυναικών".

Κατά τη διάρκειά της συζητήθηκαν διάφορες πτυχές του θέματος θέτοντας στο επίκεντρο πραγματικές ιστορίες κακοποιημένων γυναικών. Οι μαθητές μας, συμμετέχοντας και οι ίδιοι στην όλη διαδικασία, είχαν την ευκαιρία να συνειδητοποιήσουν τις τρομακτικές διαστάσεις που έχει λάβει το φαινόμενο αυτό στη σύγχρονη εποχή. Βασικό μήνυμα της μέρας: η εκδήλωση βίας σε οποιαδήποτε μορφή απέναντι στις γυναίκες είναι καταδικαστέα.

Η εξάλειψη της βίας κατά των γυναικών  πρέπει να αποτελεί προτεραιότητα  για μία κοινωνία δημοκρατούμενη όπου επικρατεί  ισότητα και δικαιοσύνη.

25 Νοεμβρίου 2022
20 Δεκεμβρίου 2022

Σήμερα 20 Δεκεμβρίου 2022 η ομάδα δράσης συναντήθηκε με την ψυχολόγο του σχολείου μας Φραγκιαδάκη Κωνσταντίνα και συζήτησε θέματα που αφορούν τη σχολική και ενδοικογενειακή βία. Συζητήθηκαν επίσης έξι σενάρια που αφορούν την έμφυλη βία στο σχολείο και τέθηκαν σχετικά  ερωτήματα. Τα σενάρια θα δραματοποιηθουν μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων.

Σήμερα 1 Μαρτίου και ημέρα Τετάρτη 2023 πραγματοποιήθηκε συνάντηση της Ομάδας Δράσης και ενημέρωση των μελών της Βουλής των Εφήβων για την επεξεργασία του ερωτηματολογίου. Διατυπώθηκαν απόψεις όσον αφορά τη μορφή και το περιεχόμενο της παρουσίασής του.

1 Μαρτίου 2023
14 Μαρτίου 2023

Σήμερα Τρίτη 14 Μαρτίου 2023 η  Συμμετοχική Ομάδα Δράσης της Βουλής των Εφήβων παρουσίασε τα αποτελέσματα της Ερευνητικής Εργασίας της με τίτλο  Αφοπλίζοντας τη Βία. Στην έρευνα που διεξήχθη τον Ιανουάριο του 2023  συμμετείχαν 73 μαθητές της Α Λυκείου.  Σκοπός της ήταν η καταγραφή,  η ανάλυση και η διερεύνηση των απόψεων των μαθητών της Α Λυκείου του ΓΕΛ Χερσονήσου σχετικά με το θέμα της ενδοσχολικής βίας που ταλανίζει τη σύγχρονη εκπαιδευτική κοινότητα.

Η ομάδα Συμμετοχικής Δράσης της Βουλής των Εφήβων αφού επεξεργάστηκε 73 ερωτηματολόγια μαθητών της Α΄Λυκείου, δημιούργησε μια παρουσίαση με τίτλο  “Αφοπλιζοντας τη Βία” που αφορά τις “Απόψεις μαθητών/ τριών του ΓΕΛ Χερσονήσου για τα φαινόμενα βίας και την αντιμετώπισή τους εντός της σχολικής μονάδας” κατά το σχολικό έτος 2022-2023.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ