Προσομοίωση της Ολομέλειας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου EUropa.S. T.E.EN.S

Το Έργο “Europa Simulation: Training Europeans Enchasing Solidarity- EUropa.S. T.E.EN.S.”, με κωδικό 2018-2-EL02-KA347-004383 χρηματοδοτούμενο από το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ για τη Νεολαία, αποτελεί ένα Έργο με κεντρικό αποδέκτη τη νεολαία, και συγκεκριμένα τους μαθητές Α’, Β’ & Γ’ Λυκείου.

Το Έργο χωρίζεται σε δυο κεντρικούς άξονες:

A. Ο Α’ Άξονας αφορά στην πραγματοποίηση τοπικών Προσομοιώσεων του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στους συμμετέχοντες 6 Δήμους.

B. Ο Β’ Άξονας αφορά στην πραγματοποίηση ενός Δομημένου Διαλόγου στην Αθήνα, με συμμετέχοντες τους 5 μαθητές από κάθε τοπική Προσομοίωση που ξεχώρισαν με τη συμμετοχή τους, καθώς και Ακαδημαϊκούς, Εκπροσώπους της Κοινωνίας Πολιτών, Πολιτικών και Ευρωβουλευτών, οι οποίοι θα συμμετάσχουν σε διάλογο με τους μαθητές, όσον αφορά τον άξονα της θεματικής των Προσομοιώσεων, τα συμπεράσματα που εξήχθησαν από αυτές, τις απόψεις των μαθητών, τις εμπειρίες καθώς και τις γνώσεις των ειδικών.

EUropa Simulation – Training Europeans Enhancing Solidarity

Συμμετοχή του ΓΕΛ Χερσονήσου στην Προσομοίωση της Ολομέλειας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου  EUropa.S. T.E.EN.S.

12/12/2023

Συμμετοχή του ΓΕΛ Χερσονήσου στην Προσομοίωση της Ολομέλειας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου EUropa.S. T.E.EN.S. To ΓΕΛ Χερσονήσου συμμετείχε με επιτυχία   στην εκδήλωση   της Προσομοίωσης της Ολομέλειας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου EUropa.S. T.E.EN.S.  στις 9 και 10 Δεκεμβρίου 2023   στην Περιφέρεια Κρήτης. Οι μαθήτριες του σχολείου μας Κοκολογιάννη Ελένη, Φιλιππάκη Ελισάβετ – Μαρία, …