Εργαστήριο Πληροφορικής

Το εργαστήριο πληροφορικής, διαθέτει τοπικό δίκτυο υπολογιστών με 14 σταθμούς εργασίας έναν εξυπηρετητή (server) και ένα laser εκτυπωτή, προσφέροντας όλες τις διαδικτυακές υπηρεσίες μέσα από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

Εκτός από την πρόσβαση στο διαδίκτυο, υπάρχει διαδραστικός πίνακας ώστε να είναι δυνατό όλα τα μαθήματα να πραγματοποιούνται με τη χρήση παρουσιάσεων και βίντεο.

Στο εργαστήριο Πληροφορικής, γίνονται τα μαθήματα:

• Εφαρμογές Πληροφορικής, Α’ Λυκείου.
  • Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ, Β’ Λυκείου.
  • Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον, Γ’ Λυκείου, μάθημα του προσανατολισμού Οικονομίας & Πληροφορικής.
  • Ερευνητικές Εργασίες

Η συνεχής βελτίωση και περεταίρω οργάνωση του εργαστηρίου υπολογιστών είναι μόνιμο μέλημα τόσο των καθηγητών Πληροφορικής όσο και της Διεύθυνσης του σχολείου.

Το εργαστήριο χρησιμοποιείται από εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων για εναλλακτικούς τρόπους διδασκαλίας με τη χρήση διαδραστικού πίνακα και εκπαιδευτικού λογισμικού. Επίσης είναι στη διάθεση των μαθητών για την προετοιμασία εργασιών για τα μαθήματά τους ή για τη συμμετοχή τους σε ευρωπαϊκούς και διεθνείς διαγωνισμούς.