Αθλητική Υλικοτεχνική Υποδομή

Σημείο αναφοράς για κάθε σχολείο θα πρέπει να είναι οι αθλητικές εγκαταστάσεις του οι οποίες παίζουν τον διπλό ρόλο του να αξιοποιούνται στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής αλλά και σαν δυνατότητα διεξόδου και αποσυμπίεσης των μαθητών από την καθιστική ζωή αλλά και την υιοθέτηση ενός   τρόπου ζωής που προάγει την ευεξία και το ευ ζην.

Για το σχολείο μας η υποδομή αυτή αποτελείται:

• 1 ανοιχτό γήπεδο μπάσκετ κανονικών διαστάσεων με τσιμεντένιες κερκίδες και ηλεκτροφωτισμό
  • 1 ανοιχτό γήπεδο βόλεϊ κανονικών διαστάσεων
  • 1 ανοιχτό μίνι γήπεδο βόλεϊ.
  • Σετ μίνι τερμάτων ποδοσφαίρου που έχει τοποθετηθεί στο γήπεδο μπάσκετ
  • 6 τραπέζια πινκ πονγκ κανονικού τύπου με τον ανάλογο εξοπλισμό σε φιλέ, ρακέτες και μπαλάκια.
  • Εξοπλισμός για γυμναστική που αποτελείτε από 25 ατομικά υποστρώματα γυμναστικής, 6 step, 6 μπάλες φουσκωτές γυμναστικής, 2 σκάλες ταχύτητάς, 1 ιατρική μπάλα, 6 σχοινάκια.
  • 1 σετ μεταφερόμενο για ποδο βόλεϊ.
  • 1 σετ με φιλέ για μπάντμιγκτον με τον ανάλογο εξοπλισμό σε ρακέτες και φτερά
  • 1 σετ μίνι τερματάκια για μίνι ποδόσφαιρο.
  • Το σχολείο είναι εξοπλισμένο και ανανεώνει κάθε χρόνο τον εξοπλισμό σε μπάλες Ποδοσφαίρου, Βόλεϊ, μπάσκετ και χειροσφαίρισης.

Τα τραπέζια του πινκ πονγκ είναι ανεπτυγμένα στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων η οποία και χρησιμοποιείται – όταν δεν πραγματοποιούνται εκδηλώσεις των δυο σχολείων- για το μάθημα της γυμναστικής αλλά και στα διαλλείματα. Ο χώρος υποδοχής του σχολείου χρησιμοποιείται σαν αυτοσχέδιο γήπεδο Μπάντμιγκτον.

IMG_20211220_093212-01

Τα ανοιχτά γήπεδα μπάσκετ και βόλεϊ βρίσκονται σε διαδικασία ανακατασκευής προκειμένου να τοποθετηθεί νέος τάπητας.

Επίσης θα πρέπει να σημειωθεί ότι το σχολείο έχει πρόσβαση μέσα από συνεργασία με την κοινωφελή Επιχείρηση του Δήμου στο Κλειστό Γυμναστήριο «Φιλωνίδης», το ανοιχτό γήπεδο ποδοσφαίρου της Χερσονήσου καθώς και στα ανοιχτά γήπεδα τένις του δήμου για την πραγματοποίηση αθλητικών εκδηλώσεων και προετοιμασίας των αθλητικών ομάδων του σχολείου.