Aίθουσα πολλαπλών χρήσεων

Η αίθουσα Πολλαπλών χρήσεων στο ισόγειο του σχολείου είναι χωρητικότητας περίπου 400 ατόμων, είναι κλιματιζόμενη, διαθέτει υπερυψωμένη σκηνή, τον απαιτούμενο ηχητικό εξοπλισμό (μικρόφωνα, ενισχυτή, ηχεία) καθώς και βοηθητικούς χώρους (αποθήκη παρασκηνίων, αποθήκη φύλαξης υλικού). Η αίθουσα είναι εξοπλισμένη με ηλεκτρονικό υπολογιστή, μηχανή προβολής (projector) που έχει τοποθετηθεί σταθερά στο οροφή της αίθουσας, στα παράθυρά της έχουν τοποθετηθεί κουρτίνες  για να συσκοτίζεται όταν γίνονται προβολές.

Η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων λειτουργεί ως χώρος μιας σειράς εκδηλώσεων του σχολείου όπως:

• Γιορτές και πρόβες
  • Προβολή ταινιών πολιτιστικού περιεχομένου
  • Εκδηλώσεις ενημέρωσης των μαθητών
  • Συγκεντρώσεις ενημέρωσης γονέων
  • Μαθητικές συνελεύσεις των μαθητών
  • Συνεδριάσεις του σχολικού συμβουλίου
  • Συνεδριάσεις συλλόγου γονέων και κηδεμόνων

Η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων όταν δεν χρησιμοποιείται για τα παραπάνω γίνεται γυμναστήριο προκειμένου να γίνονται δραστηριότητες του μαθήματος φυσικής αγωγής (Πινκ πονκ, παραδοσιακοί χοροί, Γυμναστική με όργανα κλπ.) ενώ χρησιμοποιείται και τα διαλλείματά μέσα από ομάδα μαθητών που διαχειρίζονται τον χώρο προκειμένου οι μαθητές να παίζουν πινκ πονκ, να ακούνε μουσική  κλπ.

Η αίθουσα ανακαινίστηκε το σχολικό έτος 2021-22 με την συμβουλή της σχολικής επιτροπής του δήμου.

Photo gallery