Συμμετοχή του ΓΕΛ Χερσονήσου στην Προσομοίωση της Ολομέλειας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου EUropa.S. T.E.EN.S.

To ΓΕΛ Χερσονήσου συμμετείχε με επιτυχία   στην εκδήλωση   της Προσομοίωσης της Ολομέλειας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου EUropa.S. T.E.EN.S.  στις 9 και 10 Δεκεμβρίου 2023   στην Περιφέρεια Κρήτης. Οι μαθήτριες του σχολείου μας Κοκολογιάννη Ελένη, Φιλιππάκη Ελισάβετ – Μαρία,  Σαμπάνη Κωνσταντίνα και Μπαγουράκη Στέλλα μέσω του ρόλου τους ως Ευρωβουλευτές, συζήτησαν μαζί με  51 μαθητές από 7 σχολεία της Κρήτης τη «Σημασία της συμμετοχικής δημοκρατίας και τον ρόλο των νέων στις Ευρωεκλογές 2024» . Ευχαριστούμε πολύ το Europe Direct της Περιφέρειας Κρήτης το οποίο σε συνεργασία με το @irtea.eu – Ινστιτούτο Έρευνας και Κατάρτισης Ευρωπαϊκών Θεμάτων, διοργάνωσε αυτή τη μοναδική εκπαιδευτική εμπειρία για τους μαθητές/τριες του Λυκείου μας!

Οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί,
Μαρκαντωνάκη Σοφία (ΠΕ02) και Βλαζάκη Παρασκευή (ΠΕ06)

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ