Συμμετοχή του ΓΕΛ Λιμένος Χερσονήσου στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Connect με σενάριο "μικροπλαστικά στα τρόφιμα"

Το τμήμα Β2 του ΓΕΛ Λιμένος Χερσονήσου συμμετείχε με στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Connect επιλέγοντας το σενάριο: μικροπλαστικά στα τρόφιμα. Στόχος του προγράμματος είναι η σύνδεση της μαθητικής κοινότητας με την οικογένεια, τους τοπικούς φορείς και με την επιστημονική κοινότητα.

Οι μαθητές με τη βοήθεια του εκπαιδευτικού και σε συνεργασία με τις οικογένειές τους εμπλέκονται ενεργά στη διαδικασία της απόκτησης γνώσεων, δεξιοτήτων και στάσεων για την αντιμετώπιση της πρόκλησης της χρήσης πλαστικών συσκευασιών στα τρόφιμα. Σε συνεργασία με εξειδικευμένους επιστήμονες κατακτούν την απαιτούμενη γνώση και μαθαίνουν να αναγνωρίζουν τα οφέλη αλλά και τους κινδύνους της χρήσης πλαστικών συσκευασιών στα τρόφιμα, κινδύνους που απειλούν τόσο  το περιβάλλον  όσο και την υγεία των καταναλωτών.

Οι μαθητές/ μαθήτριες εργάστηκαν ομαδικά και είχαν την ευκαιρία να θέσουν τις απορίες τους και να συνομιλήσουν με την καθηγήτρια Μαρία Βαμβακάκη , Τμήμα Τεχνολογίας και Επιστήμης Υλικών, Πανεπιστήμιου Κρήτης.

Οι μαθητές/μαθήτριες σας ενημερώνουν με ένα φυλλάδιο, μια αφίσα για ευαισθητοποίηση ως προς τη χρήση των πλαστικών και ένα ερωτηματολόγιο.

Ομαδική εργασία

Ατομική εργασία