«Βυθισμένη Ιστορία» Θεατροπαιδαγωγικό εργαστήρι για την ιστορία της Εβραϊκής κοινότητας στην Κρήτη την εποχή της Γερμανικής κατοχής | ΓΕΛ Χερσονήσου

Στις 3 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας θεατροπαιδαγωγικό εργαστήρι για την ιστορία της εβραϊκής κοινότητας στην Κρήτη την εποχή της γερμανικής κατοχής με τίτλο «βυθισμένη ιστορία».
Το εργαστήριο έγινε στα πλαίσια Έτους Μνήμης 2024 για τη συμπλήρωση 80 χρόνων από τη βύθιση του πλοίου «Τάναϊς» (9 Ιουνίου 1944) κατά την οποία χάθηκε η κρητική εβραϊκή κοινότητα σηματοδοτώντας το τέλος 2.300 χρόνων εβραϊκής παρουσίας στην Κρήτη.
Μέσα από θεατροπαιδαγωγικές δραστηριότητες και τεχνικές της βιωματικής μάθησης, οι μαθητές/-τριες παίρνουν μέρος σε μια εμπειρία που τους/τις εισάγει στο θέμα της γερμανικής κατοχής στην Κρήτη και της κρητικής αντίστασης κατά τη διάρκεια του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου καθώς και την απώλεια της κρητικής εβραϊκής κοινότητας κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου.
Το εκπαιδευτικό υλικό σχεδιάζουν οι θεατροπαιδαγωγοί Κατερίνα Αδαμάρα (Ελλάδα) και Bettina Frank (Γερμανία) και το υλοποιούν στα αγγλικά.

Πριν το εργαστήριο προηγήθηκε μια μικρή παρουσίαση για τα ιστορικά γεγονότα της περιόδου από το φιλόλογο Σφακιωτάκη Σταύρο με τη συμμετοχή της κ. Στέλλας Μαλλιαράκη (υπεύθυνης μουσειοπαιδαγωγικών προγραμμάτων του Ιστορικού Μουσείου Κρήτης).
Στο εργαστήριο συμμετείχαν με μεγάλη προθυμία και δημιουργικότητα 23 μαθητές του σχολείου μας, οι οποίοι σε λίγο χρόνο «κατασκεύασαν» μικρά θεατρικά δρώμενα και μοιράστηκαν προσωπικές τους ιστορίες σχετικές με την απώλεια αγαπημένων ανθρώπων και αντικειμένων.
Τμήμα Α1
Λία Γιεούντα, Μελίνα Δημητράκη, Κασσωτάκη Ολυμπία, Κοκολογιάννη Ελένη, Δράζιου Χριστίνα, Κβεμοτιάνι Άννα, Βυνιχάκη Εύα.
Τμήμα Β1
Ζερβάκη Πελαγία, Γεωργιάδη Ελένη, Ανυφαντάκη Ειρήνη, Μαραγκάκη Ιζαμπέλλα
Τμήμα Β3
Σαλλάκου Αλέσιο, Τσάλου Μαριτίνα, Τσαντηράκη Ζαχαρένια, Σκανδαλάκη Γωγώ, Φιοράκη Φωτεινή, Τσιουπέι Ιοάνα, Φορτετσανάκη Ελευθερία, Συσμανίδη Χαρά, Φαρσαράκη Ελεάννα, Πρέντι Ρογκέστ, Στεργίου Ντιέγκο, Σπανάκη Χριστίνα.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ