Το Λύκειο Λιμένος Χερσονήσου επισκέπτεται την Ιατρική Σχολή του Πανεπιστήμιου Κρήτης.

Στο πλαίσιο της ενημερωτικής επίσκεψης του Λυκείου Λιμένα Χερσονήσου στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Κρήτης την Τετάρτη 13 Απριλίου 2022, οι μαθητές της Γ τάξης (Ομάδα Προσανατολισμού Σπουδών Υγείας)  είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στο Μουσείο Ιατρικής, να ξεναγηθούν σε ένα από τα Εργαστήρια Φαρμακολογίας και να παρακολουθήσουν ενδιαφέρουσες ομιλίες από Πανεπιστημιακούς Καθηγητές της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης, όπως η κα Ευφροσύνη Παπαδάκη που μας μίλησε για το Εργαστήριο Ιατρικής Απεικόνισης του ΠΑΓΝΗ και η κα Σταυρούλα Ήλια που μας παρουσίασε τις Βασικές Αρχές Υποστήριξης της Ζωής.

Το ΓΕΛ Λιμένα Χερσονήσου ευχαριστεί θερμά όλη την Επιστημονική Ομάδα της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης για τις πληροφορίες που μοιράστηκαν μαζί μας αλλά και για την ευκαιρία  που έδωσαν σε μαθητές και εκπαιδευτικούς να έρθουν σε επαφή με μέλη της επιστημονικής κοινότητας και να γνωρίσουν τον τρόπο έρευνας και εργασίας τους. Ευχαριστούμε επίσης θερμά την κα Μαρία Τσαγκαράκη για την υποστήριξη που μας προσέφερε κατά τη διάρκεια της επίσκεψής μας.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ