Τηλ-Συνεδρίες 2020-2021

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2020-2021 κι ενώ οι μαθητές μας ήταν ξανά σε συνθήκες απομόνωσης λόγω της πανδημίας,  πραγματοποιήθηκαν επτά (7) τηλε-συνεδρίες από μέντορες που διαμένουν στην Ελλάδα και το Εξωτερικό, οι οποίοι ενημέρωσαν τα παιδιά για τις σπουδές, τα επαγγέλματα που τα ενδιέφεραν, τις επαγγελματικές τους προοπτικές και απάντησαν στα ερωτήματά και τις απορίες τους.

• Στις 17 Φεβρουαρίου 2021, ο κ. Νίκος Κοντογιάννης (Head of Retail at Breitling/10+ years of Finance experience in Procter & Gamble)  ενημέρωσε τους μαθητές/τριες μας για τις «Οικονομικές Επιστήμες». Οι μαθητές με πολύ ενδιαφέρον έθεσαν τα ερωτήματά τους και παρακολούθησαν τη συνεδρία.
  • Στις 5 Μαρτίου 2021, ο κ. Κωνσταντίνος Δελημάρης ( Αξιωματικός της Ελληνικής Αστυνομίας) ενημέρωσε τους μαθητές για τις «AΣΤΥΝΟΜΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ», τις δοκιμασίες, τα προσόντα που χρειάζονται τις δυσκολίες των ψυχομετρικών τεστ, επαγγελματικές προοπτικές τους.

• Στις 19 Μαρτίου 2021, ο κ. Βασίλης Ιάσονας Σταυρόπουλος ενημέρωσε τους μαθητές για τα «ΤΕΦΑΑ» τις αθλητικές δοκιμασίες και τις επαγγελματικές προοπτικές τους στην Ελλάδα και το Εξωτερικό. Οι μαθητές με πολύ ενδιαφέρον έθεσαν τα ερωτήματά τους και παρακολούθησαν τη συνεδρία.

• Στις 2 Απριλίου 2021, ο κ. Ιωάννης Κουταλώνης, (Τεχνολογία υπολογιστών) μας ενημέρωσε για τον «Κόσμο της Τεχνολογίας». Οι μαθητές με αμείωτο ενδιαφέρον έθεσαν τα ερωτήματά τους και εξέφρασαν την ικανοποίησή τους από τις προοπτικές που έχουν τα επαγγέλματα που αφορούν την Τεχνολογία και τους Υπολογιστές.
  • Στις 9 Απριλίου 2021, ο κ. Αθανάσιος Ακύλας (Senior Scientist at National Observatory of Athens) ενημέρωσε του μαθητές μας για τις « ΦΥΣΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ» και την «ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗ». Οι μαθητές με πολύ ενδιαφέρον έθεσαν τα ερωτήματά τους και παρακολούθησαν τη συνεδρία.

• Στις 22 Απριλίου 2021, ο κ. Μιχάλης Παπαδόπουλος (Special Educational Needs Teacher, Co-Founder of @The GuGu Team organization, MA, PhD candidate) μας ενημέρωσε για τα «Παιδαγωγικά επαγγέλματα», τις σπουδές και τις προοπτικές τους στην Ελλάδα και το Εξωτερικό.
  • Στις 19 Μαϊου 2021, η κ. Καλογερά Μαρία μας παρουσίασε μια γενική εικόνα του ρόλου της ως «Συμβούλου Επαγγελματικού προσανατολισμού» και απάντησε σε ποικίλες ερωτήσεις των μαθητών. Οι μαθητές σχολίασαν και έθεσαν με πολύ ενδιαφέρον τα ερωτήματά τους.

Συνολικά στο πρόγραμμα συμμετείχαν 69 μαθητές και 14 μέντορες. Τόσο οι μαθητές όσο και οι φιλοξενούμενοι μέντορες εξέφρασαν την ικανοποίηση τους κατά τη διεξαγωγή του προγράμματος και την υπόσχεση να συνεχιστούν οι τηλεδιασκέψεις και την επόμενη σχολική χρονιά (2021-2022).

Οφείλουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ και στο προσωπικό του προγράμματος και κυρίως την κ. Σπανού Αναστασία, η οποία μεσολάβησε πολλές φορές στην εξεύρεση των κατάλληλων επιστημόνων από πανεπιστήμια, εταιρείες και οργανισμούς και έδωσε λύσεις σε τεχνικά προβλήματα που παρουσιάζονταν λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών.

Ιδιαιτέρως ευχαριστούμε τα  Super Market Χαλκιαδάκης που τα δύο τελευταία έτη υποστηρίζουν το εκπαιδευτικό έργο του “The Tipping Point”  στο ΓΕΛ Χερσονήσου και δίνουν την ευκαιρία στους μαθητές/τριες μας να συνδεθούν με την αγορά εργασίας, να ενημερωθούν για  τα επαγγέλματα που τους ενδιαφέρουν και να διευρύνουν τους ορίζοντές τους, πέρα από τα στερεότυπα της τοπικής κοινωνίας, όπως αναφέρουν στη δημοσίευση τους στο e-kriti gr:

«Η κα. Μαρκαντωνάκη, Υποδιευθύντρια του σχολείου και υπεύθυνη για την υλοποίηση του προγράμματος στο ΓΕΛ Χερσονήσου αναφέρει:

“Το πρόγραμμα Tipping Point και οι συνεργάτες του παρέχουν συνεχή συμβουλευτική και τεχνική στήριξη στους μαθητές μας βοηθώντας τους να ξεφύγουν από τα στενά μαθησιακά πλαίσια και τις συνθήκες απομόνωσης που υπάρχουν τη δύσκολη αυτή περίοδο που διανύουμε. Οι μαθητές είναι απόλυτα ικανοποιημένοι από την ενημέρωση που λαμβάνουν από τους άψογα καταρτισμένους μέντορες και συνεχίζουν να εκδηλώνουν έντονα το ενδιαφέρον τους τόσο για θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού όσο και για θέματα που αφορούν τις προοπτικές τους για το μέλλον.”

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ