TIPPING the POINT Τηλ-Συνεδρίες 2019-2020

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2019-2020 κι ενώ οι μαθητές μας ήταν σε συνθήκες απομόνωσης λόγω της πανδημίας,  πραγματοποιήθηκαν επτά (7) τηλε-συνεδρίες από εξαίρετους επιστήμονες και καλλιτέχνες οι οποίοι ενημέρωσαν τα παιδιά για τα επαγγέλματα που τα ενδιέφεραν, απάντησαν στα ερωτήματα τους και με την ξεχωριστή παρουσία τους κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον μαθητών και μαθητριών.

• Στις 26 Φεβρουαρίου 2020, ο κ. Βλάσσης Νικολαϊδης (Human Resources professional) μας παρουσίασε “Skills in the modern labor market” «Δεξιότητες στη σύγχρονη αγορά εργασίας». Οι μαθητές με πολύ ενδιαφέρον έθεσαν τα ερωτήματά τους και παρακολούθησαν τη συνεδρία.

• Στις 20 Νοεμβρίου 2020, ο κ. Ιωάννης Παυλίδης (Assistant Professor, Dept. of Chemistry, University of Crete) μας ενημέρωσε για τις «Σπουδές και την επαγγελματική αποκατάσταση στις θετικές επιστήμες στην Ελλάδα και το Εξωτερικό».
  • Στις 27 Νοεμβρίου 2020, ο κ. Αντώνιος Αλεβίζος (Deputy Manager on U.N. Sustainable Development Solutions Network Greece)  μας ενημέρωσε για τις «Σπουδές και την επαγγελματική αποκατάσταση στις Ανθρωπιστικές Επιστήμες».

• Στις 4 Δεκεμβρίου 2020, η κ. Πιταροκοίλη Έλενα (Data Science Associate at PwC Greece) μας παρουσίασε τη  «Σημασία των Ψηφιακών δεξιοτήτων στη σύγχρονη αγορά εργασίας». Οι μαθητές με αμείωτο ενδιαφέρον έθεσαν τα ερωτήματά τους και παρακολούθησαν τη συνεδρία.
  • Στις 11 Δεκεμβρίου 2020, ο κ. Αλέξανδρος Ταξιλδάρης (Paralympic Doctor) μας παρουσίασε τα «Ιατρικά επαγγέλματα» απάντησε στα ερωτήματα των μαθητών και τους έδωσε θάρρος με το παράδειγμά του «ότι τίποτε δεν είναι ανέφικτο εφ’ όσον υπάρχει θέληση».

• Στις 23 Δεκεμβρίου 2020, ο κ. Δημήτρης Σακελλαρίου (Consultant, musician & engineer) συμμετείχε διαδικτυακά στη σχολική γιορτή της τάξης μας  και μας παρουσίασε την «Σημασία της μουσικής στην καθημερινότητα μας». Ερμήνευσε γνωστά χριστουγεννιάτικα  κομμάτια και τραγούδησε με τους μαθητές μας.

• Στις 23 Δεκεμβρίου 2020, ο κ. Πάσιος Δημήτρης (Musician/Vocalist/Vocal coach/Actor) μας συμμετείχε στη χριστουγεννιάτικη γιορτή της τάξης μας, ερμήνευσε γνωστά χριστουγεννιάτικα κομμάτια και μας παρουσίασε  τη «Σημασία της μουσικής στην καθημερινότητα μας».

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ