Συμμετοχή του σχολείου μας στις εξετάσεις του Διεθνές Πρόγραμματος για την Αξιολόγηση των Μαθητών – PISA

Συνολικά 255 σχολεία μεταξύ των οποίων και το ΓΕΛ ΛΙΜΕΝΟΣ ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΥ θα συμμετάσχουν στις εξετάσεις, οι οποίες θα διεξαχθούν   από 15 Μαρτίου έως 15 Απριλίου, στα γνωστικά πεδία  Μαθηματικά,  Φυσικές Επιστήμες,  Κατανόηση Κειμένου και επιπλέον στο πεδίο: Δημιουργική Σκέψη.
Η διεξαγωγή των εξετάσεων στο σχολείο μας θα πραγματοποιηθούν στο διάστημα από 16 έως 22 Μαρτίου 2022.

Την ευθύνη διεξαγωγής της Διεθνούς Έρευνας PISA (Programme for International Student Assessment), που πραγματοποιείται ανά τριετία υπό την αιγίδα του Οργανισμού Οικονομικής Συνεργασίας και Ανάπτυξης (Ο.Ο.Σ.Α.), έχει το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ).

Η έρευνα διεξάγεται σε περισσότερες από 80 χώρες και διερευνά κατά πόσον οι γνώσεις και οι δεξιότητες των 15χρονων μαθητών και μαθητριών τούς επιτρέπουν να ανταποκρίνονται αποτελεσματικά τις απαιτήσεις της καθημερινής ζωής στις σύγχρονες κοινωνίες.

Στη χώρα μας η έρευνα PISA 2022 θα πραγματοποιηθεί από 15 Μαρτίου 2022 έως 15 Απριλίου 2022 και θα συμμετάσχουν τα 255 δημόσια και ιδιωτικά Γυμνάσια, Γενικά Λύκεια και Επαγγελματικά Λύκεια.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ