Συμμετοχή του Γενικού Λυκείου Λιμένος Χερσονήσου στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα CONNECT (HORIZON2020)

Το Σχολικό Έτος 2021-2022 το Γενικό Λύκειο Λιμένα Χερσονήσου παίρνει μέρος στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα CONNECT (HORIZON2020) με τη στήριξη της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κρήτης (ΠΔΕΚ) (Project Manager: Γιώργος Πανσεληνάς).

Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές της Β Τάξης του Λυκείου συμμετέχουν σε δυο παράλληλες δράσεις με τίτλο:

• Πολυμερή πλαστικά: Η θέση τους  στην καθημερινότητά μας και η σωστή τους διαχείριση (Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Ελευθερία Αμαργιώτακη, Χημικός – ΠΕ04.02)
      • Οικολογική αποκατάσταση: Επανεισαγωγή ζώων στην Ελλάδα (Υπεύθυνος Καθηγητής: Στυλιανός Σημαιάκης, Βιολόγος – ΠΕ04.04).

Μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος οι συμμετέχοντες μαθητές θα λάβουν μέρος στο εξ αποστάσεως μαθητικό συνέδριο παρουσίασης των δράσεων του CONNECT που θα διεξαχθεί την Παρασκευή και το Σάββατο 20-21 Μαΐου 2022.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ