Συμμετοχή του ΓΕΛ Λιμένος Χερσονήσου σε πρόγραμμα ERASMUS

Μετά από προσπάθειες αρκετών ετών, πραγματοποιήθηκε η συμμετοχή εκπαιδευτικών του σχολείου μας σε επιμορφωτικό πρόγραμμα Erasmus. Οι εκπαιδευτικοί Mπάτσος Χριστόφορος , ΠΕ11(Δ/ντής), Αθανασάκης Ιωάννης, ΠΕ 04.01, Σφακιωτάκης  Σταύρος, ΠΕ02 και Πελέκης Παντελής, ΠΕ02 ταξίδεψαν στο Δουβλίνο της Ιρλανδίας και συμμετείχαν σε επιμορφωτικό σεμινάριο στο Europass Teachers Academy Ireland από τις 20 ως τις 27 Μαρτίου 2023.

Το σεμινάριο είχε τίτλο “Διαφορετικότητα στην πράξη” / Use ICT to Integrate Migrant Students in your classroom” και αφορούσε στη χρήση νέων τεχνολογιών για την καλύτερη ένταξη μεταναστών και προσφύγων μαθητών στις τάξεις.

Το σεμινάριο έγινε στην αγγλική γλώσσα από την Ιρλανδή εκπαιδεύτρια Jackie  McKann και περιλάμβανε σειρά διαδραστικών μαθημάτων σχετικών με τη χρήση υπολογιστικών εφαρμογών στη διδασκαλία όλων των μαθημάτων. Οι εφαρμογές αυτές ευνοούν την καλύτερη επικοινωνία μαθητών και εκπαιδευτικών που προέρχονται από διαφορετικά γλωσσικά και πολιτισμικά περιβάλλοντα.

Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί συνομίλησαν και επικοινώνησαν με εκπαιδευτικούς από διάφορες χώρες και αντάλλαξαν εμπειρίες και προβληματισμούς. Παράλληλα ξεναγήθηκαν στα πλαίσια του σεμιναρίου στο μουσείο EPIC που αφορά στη μετανάστευση των Ιρλανδών ανά τον κόσμο, με στόχο να κάνουν συσχετισμούς με την αντίστοιχη ελληνική μεταναστευτική εμπειρία. Επίσης έγιναν περιηγητικές εκδρομές σε φυσικά και πολιτισμικά αξιοθέατα της Ιρλανδίας για να γνωρίσουν οι εκπαιδευτικοί την ομορφιά και τον πολιτισμό της χώρας φιλοξενίας τους.

Η ενεργή συμμετοχή των εκπαιδευτικών στο σεμινάριο κρίθηκε ιδιαίτερα σημαντική για το σχολείο μας που το μαθητικό του δυναμικό περιλαμβάνει μαθητές από πολλά και διαφορετικά πολιτισμικά περιβάλλοντα και έδωσε χρήσιμα διδακτικά εργαλεία στους συμμετέχοντες.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ