Σχολική Επίσκεψη στο αρχαίο θέατρο Χερσονήσου

Στις 18 Μαΐου οι μαθητές της Β΄ τάξης του Λυκείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο του αρχαίου  θεάτρου που βρίσκεται σε κεντρικό σημείο της πόλης. Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια των μαθημάτων της Iστορίας και της Aρχαίας Eλληνικής Γλώσσας και οργανώθηκε από τους φιλολόγους Δρίτσα Ειρήνη, Πελέκη Παντελή, Τσικνάκη Ειρήνη  και Σφακιωτάκη Σταύρο.

Στο χώρο του θεάτρου γίνεται αυτή την περίοδο εργασίες ανάδειξης και αποκατάστασης. Ήταν συνεπώς εξαιρετική ευκαιρία για τους μαθητές μας να συνομιλήσουν με την αρχαιολόγο, τον συντηρητή και τους εργατοτεχνίτες της ανασκαφής. Τα παιδιά άκουσαν για τον τρόπο εργασίας των ειδικοτήτων αυτών, είδαν τα εργαλεία και τις μεθόδους που οι επιστήμονες αρχαιολόγοι χρησιμοποιούν και πληροφορήθηκαν για την ιστορία αλλά και τη μελλοντική αξιοποίηση του χώρου. Πιστεύουμε ότι είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζουν τα παιδιά την ιστορία και τα μνημεία της πόλης τους, αφού ως μελλοντικοί πολίτες θα κληθούν να τα αναδείξουν και να τα προστατέψουν.

Η επίσκεψη έγινε με ειδική άδεια της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ηρακλείου  την οποία και ευχαριστούμε για την συνεργασία. Ιδιαιτέρως θέλουμε να ευχαριστήσουμε  την κ. Συθιακάκη Β . (προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ηρακλείου) και την κ . Γκαλανάκη Κ. (Επιβλέπουσα αρχαιολόγο του έργου). Επίσης την κ . Πίττου Ρ. (Αρχαιολόγος ανασκαφής) και τον κ. Λεγάκη Α. (συντηρητής έργου).

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ