Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για εκπαιδευτική επίσκεψη στην Ρώμη στο πλαίσιο πολιτιστικού προγράμματος.

Η Διευθύντρια του Γενικού Λυκείου Λιμένος Χερσονήσου σύμφωνα με την υπ.αρ. Υ.Α. 20883/ ΓΔ4/12- 02-2020 (ΦΕΚ 456/τ.Β’/13-02-2020) που αφορά Εκδρομές-Εκπαιδευτικές επισκέψεις και μετακινήσεις μαθητών/τριών Δημόσιων και Ιδιωτικών σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εντός και εκτός της χώρας, προκηρύσσει την πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος από τα τουριστικά γραφεία για τη διοργάνωση εκπαιδευτικής επίσκεψης στη Ρώμη στο πλαίσιο πολιτιστικού προγράμματος που υλοποιείται σε συνεργασία με το 8ο ΓΕΛ Ηρακλείου.

Συγκεκριμένα:

• Η επίσκεψη θα πραγματοποιηθεί στο διάστημα από 20 Ιανουαρίου μέχρι 5 Απριλίου 2023.
  • Το πρόγραμμα της εκδρομής θα περιλαμβάνει μετάβαση με αεροπλάνο από Ηράκλειο – Ρώμη και Ρώμη – Ηράκλειο (με όποιο προσφορότερο τρόπο μπορεί να γίνει αυτό) καθώς και μεταφορά από και προς το ξενοδοχείο.
  • Δύο εναλλακτικές προσφορές για Τρείς (3) ή Τέσσερις (4) διανυκτερεύσεις με πρωινό σε δίκλινα ή τρίκλινα δωμάτια σε ξενοδοχείο τουλάχιστον 3 αστέρων, στο κέντρο της πόλης. Θα προτιμηθούν ξενοδοχεία με εύκολη πρόσβαση στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς, ιδιαίτερα το μετρό.
  • Επιβεβαίωση κράτησης αεροπορικών εισιτηρίων και ξενοδοχείων (οηιαί! που επιβεβαιώνει την κράτηση).
  • Φαρμακευτική και Ιατρική υποστήριξη καθ’ όλη τη διάρκεια της εκδρομής.
  • Επιστροφή του ποσού συμμετοχής στην εκδρομή μαθητή, σε περίπτωση που για αποδεδειγμένους λόγους ανωτέρας βίας ή ασθένειας ματαιωθεί η συμμετοχή του.
  • Ο πιθανός αριθμός των συμμετεχόντων θα είναι 22-25 περίπου μαθητές και 3 συνοδοί καθηγητές.
  • Διαμόρφωση του προγράμματος σε συνεννόηση με τους συνοδούς καθηγητές.
  • Επιπλέον παροχές θα εκτιμηθούν ανάλογα.
  • Προαιρετικές παροχές

0 Τουριστικό λεωφορείο για όλες τις μετακινήσεις των μαθητών και των συνοδών καθηγητών τους που θα πληρεί όλες τις προδιαγραφές ασφαλούς μετακίνησης μαθητών και θα διαθέτει όλα τα απαραίτητα έγγραφα που προβλέπονται στην κείμενη Ελληνική και Ευρωπαϊκή νομοθεσία.

0 Ημερήσια Εκδρομή στην Φλωρεντία.

Η προσφορά θα πρέπει να περιέχει και να εξασφαλίζει τα παρακάτω:

• Την αποδοχή ότι πλήρως υπεύθυνος για την διοργάνωση της εκδρομής είναι το πρακτορείο. Αυτό θα γνωρίζει το σχολείο και κανέναν άλλον. Εκεί θα απευθύνονται και οι όποιες απαιτήσεις του Γενικού Λυκείου Λιμένος Χερσονήσου.
  • Την νόμιμη τήρηση του ωραρίου των οδηγών λεωφορείου.
  • Υποχρεωτική Ασφάλιση Ευθύνης Διοργανωτή, όπως ορίζει η κείμενη νομοθεσία, καθώς και πρόσθετη προαιρετική ασφάλιση για περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας μαθητή ή συνοδού καθηγητή.
  • Την αποδοχή από το πρακτορείο ποινικής ρήτρας σε περίπτωση αθέτησης των όρων του συμβολαίου από τη μεριά του (εγγυητική επιστολή με ποσό που θα καθορίσει το σχολείο ή παρακράτηση ποσού).
  • Την αντιμετώπιση της περίπτωσης που δεν θα πραγματοποιηθεί η εκδρομή στις προβλεπόμενες ημερομηνίες λόγω ανωτέρας βίας (κακοκαιρία, έκτακτες πολιτικές εξελίξεις, κτλ)
  • Για τις παραπάνω υπηρεσίες ζητείται η τελική συνολική τιμή (με ΦΠΑ) της εκδρομής, αλλά και η επιβάρυνση ανά μαθητή .

Με την προσφορά θα κατατεθεί από το ταξιδιωτικό γραφείο απαραιτήτως και υπεύθυνη δήλωση ότι διαθέτει το ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο πρέπει να βρίσκεται σε ισχύ. Επί πλέον στον φάκελο της προσφοράς πρέπει να υπάρχει απαραιτήτως ^^ με την προσφορά σε ηλεκτρονική μορφή (άο^ ή ράί) για να είναι εύκολη η ανάρτησή της στο διαδίκτυο. Οι προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν σε κλειστούς φακέλους μέχρι την Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2023 και ώρα 12:00 στο γραφείο της Διευθύντριας του ΓΕΛ Ηρακλείου Λιμένος Χερσονήσου όπου και θα γίνει η αξιολόγηση των προσφορών από την αρμόδια Επιτροπή.

Μαρκαντωνάκη Σοφία

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ