Προκήρυξη, Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος ενδιαφέροντος για την πενθήμερη εκπαιδευτική εκδρομή των μαθητών της Γ ́ Λυκείου στην Πράγα.

Η Διευθύντρια του Γενικού Λυκείου Λιμένα Χερσονήσου σύμφωνα με την υπ.αρ. Υ.Α. 20883/ΓΔ4/12- 02-2020 (ΦΕΚ 456/τ.Β’/13-02-2020) που αφορά Εκδρομές- Εκπαιδευτικές επισκέψεις και μετακινήσεις μαθητών/τριών Δημόσιων και Ιδιωτικών σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εντός και εκτός της χώρας, προκηρύσσει την εκδήλωση ενδιαφέροντος από τα Ταξιδιωτικά Γραφεία για την πραγματοποίηση της εκπαιδευτικής εκδρομής της Γ’ τάξης του σχολείου με τα παρακάτω στοιχεία:

Στοιχεία εκδρομής -Προδιαγραφές

1. Προορισμός: Πράγα με δυνατή ημερομηνία πραγματοποίησης της εκδρομής από 15/2/2024 μέχρι 15/3/2024.
  2. Προβλεπόμενος αριθμός συμμετεχόντων: 42 μαθητές περίπου και 4 συνοδοί- καθηγητές.
  3. Μεταφορικά μέσα: Μετάβαση στην Πράγα αεροπορικώς με απευθείας ναυλωμένη πτήση από Ηράκλειο και επιστροφή στο Ηράκλειο με βραδινή πτήση. Θα προτιμηθούν απευθείας συνδέσεις. Οι εκδρομείς θα μετακινούνται με τουριστικό λεωφορείο (όχι διώροφο) , που θα είναι στην αποκλειστική διάθεση τους για όλες τις ημερήσιες και νυχτερινές μετακινήσεις τους καθ’ όλη τη διάρκεια της εκδρομής, διαθέσιμο όλες τις ώρες. Το λεωφορείο θα πρέπει να διαθέτει όλες τις προβλεπόμενες από την κείμενη νομοθεσία προδιαγραφές (ελεγμένα έγγραφα οχήματος, επαγγελματική άδεια οδήγησης, ελαστικά σε καλή κατάσταση, πλήρως κλιματιζόμενο κ.λ.π.) καθώς και να πληρεί όλες τις προϋποθέσεις ασφάλειας για τη μετακίνηση των εκδρομέων. Δεύτερος οδηγός όπου χρειάζεται.
  4. Κατηγορία καταλύματος: 5 διανυκτερεύσεις, με ημιδιατροφή (πρωινό και δείπνο) σε ξενοδοχείο 4 αστέρων και άνω με δωμάτια δίκλινα ή τρίκλινα ή τετράκλινα για τους μαθητές (χωρίς προσθήκη μεταλλικών κλινών ή ράντσων) και μονόκλινα για τους συνοδούς καθηγητές σε άριστη κατάσταση, κλιματιζόμενα με πρωινό σε μπουφέ. Στην προσφορά να αναφέρεται ρητά η κατηγορία και το όνομα του καταλύματος.

Η προσφορά να περιλαμβάνει:

• Ξενάγηση στα κυριότερα αξιοθέατα του ιστορικού κέντρου της Πράγας. Ξενάγηση στην Καστρούπολη. Εκδρομή στο Κάρλοβυ Βάρυ, στο Μπρνο και στη Βιέννη. Το πρόγραμμα είναι ενδεικτικό και μπορεί να αλλάξει λόγω έκτακτων αναγκών του σχολείου και καιρικών συνθηκών που επικρατούν την περίοδο εκείνη.
  • Ελληνόφωνο ξεναγό όπου χρειάζεται.
  • Συνοδό έμπειρο τουριστικού γραφείου καθ ‘όλη τη διάρκεια της εκδρομής.
  • Συνοδό ιατρό, πλήρως εξοπλισμένο και φαρμακευτική υποστήριξη καθ’ όλη τη διάρκεια της εκδρομής.
  • Υποχρεωτική Ασφάλιση Ευθύνης Διοργανωτή σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία καθώς και πρόσθετη ασφάλιση σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας μαθητή ή συνοδού καθηγητή και μεταφορά του αν παραστεί ανάγκη.
  • Προσφορά του πρακτορείου για ελεύθερα εισιτήρια για ανάλογο αριθμό μαθητών.
  • Αποδοχή από μέρους του πρακτορείου ποινικής ρήτρας, σε περίπτωση αθέτησης των όρων του συμβολαίου (εγγυητική επιστολή) με ποσό που θα καθορίσει το σχολείο.
  • Αντιμετώπιση περίπτωσης μη πραγματοποίησης της εκδρομής λόγω ανωτέρας βίας ή λόγω καιρικών συνθηκών.
  • Επιστροφή του ποσού της εκδρομής σε μαθητή που λόγω ανωτέρας βίας ή ασθενείας ματαιωθεί η συμμετοχή του στην εκδρομή μέχρι και μια εβδομάδα πριν την αναχώρηση.
  • Επιστροφή όλου του ποσού σε περίπτωση ματαίωσης της εκδρομής λόγω πανδημίας. Σε περίπτωση κρούσματος Οονίά -19 να περιλαμβάνεται το ξενοδοχείο καραντίνας.
  • Άδεια λειτουργίας του τουριστικού πρακτορείου (ειδικό σήμα του ΕΟΤ).
  • Κράτηση ξενοδοχείων να επιβεβαιώνεται γραπτώς (ε-ηαϊΙ) μετά τη συμφωνία.
  • Κράτηση αεροπορικών εισιτηρίων να επιβεβαιώνεται γραπτώς (ε-ηαϊΙ).

Ό,τι υπάρχει στην προσφορά να επιβεβαιώνεται γραπτώς.

Για όλες τις παραπάνω υπηρεσίες ζητείται η τελική συνολική τιμή με ΦΠΑ όλης της εκδρομής αλλά και η επιβάρυνση κάθε μαθητή ξεχωριστά. Στη συνολική τιμή και στην τιμή ανά μαθητή δε θα περιλαμβάνονται τυχόν παροχές του γραφείου. Με την προσφορά να κατατεθεί υποχρεωτικά και υπεύθυνη δήλωση ότι διαθέτει το ειδικό σήμα λειτουργίας τουριστικού γραφείου το οποίο πρέπει να βρίσκεται σε ισχύ. Στο έντυπο με τη προσφορά να βρίσκεται και η προσφορά με ηλεκτρονικό τρόπο (εά) σε μοΜ ή ρά ώστε να γίνεται εύκολα η ανάρτησή της στο διαδίκτυο.

Τα πρακτορεία καλούνται να υποβάλλουν στη Διεύθυνση του σχολείου σφραγισμένες προσφορές σε κλειστούς φακέλους το αργότερο μέχρι την Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου και ώρα 11.00 π.μ. στην διεύθυνση του σχολείου όπου θα αναγράφονται αναλυτικά οι προσφερόμενες υπηρεσίες που αναφέρουμε παραπάνω και θα είναι σύμφωνες με την υπ.αρ. Υ.Α. 20883/ΓΔ4/12- 02-2020 (ΦΕΚ 456/τ.Β’/13- 02-2020).

Η αξιολόγηση των προσφορών θα γίνει στο γραφείο της Διευθύντριας την ίδια μέρα και την ίδια ώρα από την αρμόδια επιτροπή του Γενικού Λυκείου Χερσονήσου.

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ

ΜΑΡΚΑΝΤΩΝΑΚΗ ΣΟΦΙΑ