Πολυήμερη Εκδρομή της Γ΄ Λυκείου του ΓΕΛ Χερσονήσου στην Πράγα, Μπρατισλάβα, Βιέννη, Δρέσδη | 2022-2023

Το τρέχον σχολικό έτος, η Γ Τάξη του Λυκείου Χερσονήσου πραγματοποίησε 5ημερη εκδρομή από τις 02.12.2022 έως τις 07.12.2022. Αρχηγός της εκδρομής ήταν ο Διευθυντής του σχολείου κ. Χρ. Μπάτσος και συνοδοί ο κ. Π. Πελέκης, η κ. Μ. Μαθιουδάκη και η κ. Ρ. Πιττού. Συνολικά συμμετείχαν 46 μαθητές από τους 58 της τάξης.

Βασικός προορισμός ήταν η Πράγα ενώ παράλληλα επισκέφτηκαν την Μπρατισλάβα, τη Βιέννη, τη Δρέσδη και το Κάρλοβι Βάρι.

Την 1η μέρα αφού συγκεντρωθήκαμε στο αεροδρόμιο Νίκος Καζαντζάκης αναχωρήσαμε στις 8:00 π.μ. με προορισμό την Μπρατισλάβα. Ξεναγηθήκαμε στο ιστορικό κέντρο της πόλης και στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το TeamUp όπου μαθητές και συνοδοί καθηγητές συνεργάστηκαν για να επιλύσουν γρίφους και να ξεπεράσουν διάφορες δοκιμασίες.

Στις 16:00 μ.μ. της ίδιας μέρας αναχωρήσαμε για την πρωτεύουσα της Αυστρίας, τη Βιέννη. Περιηγηθήκαμε στη χριστουγεννιάτικη αγορά της πόλης ενώ θαυμάσαμε την Όπερα, το Κοινοβούλιο, το Εθνικό Θέατρο, το Δημαρχείο.

Τη 2η μέρα επισκεφτήκαμε τα αυτοκρατορικά ανάκτορα του Σενμπρουν και τη θερινή κατοικία της Μαρίας Θηρεσίας. Στη συνέχεια αναχωρήσαμε για την καρδιάς της Βιέννης: περπατήσαμε τον πολυσύχναστο εμπορικό πεζόδρομο Καρτνερστράσε και ανεβήκαμε στην κορυφή του καμπαναριού του καθεδρικού ναού του Αγίου Στεφάνου απολαμβάνοντας την πανοραμική θέα. Στη συνέχεια επιβιβαστήκαμε στο λεωφορείο με προορισμό την Πράγα. Ακολούθησε νυχτερινή έξοδος σε club.

Την 3η μέρα αναχωρήσαμε από το ξενοδοχείο στο ιστορικό κέντρο της Πράγας. Επισκεφτήκαμε τον πύργο παρατήρησης (μικρογραφία του πύργου του Eiffel), τον λαβύρινθο με τους καθρέφτες και ξεναγηθήκαμε στην Καστρούπολη και την Ακρόπολη τη Πράγας. Στη συνέχεια περπατήσαμε από τη γραφική γοτθική Γέφυρα του Καρόλου ως την πλατεία της Παλιάς Πόλης με το Δημαρχείο και το φημισμένο Αστρονομικό Ρολόι. Το βράδυ της ίδιας μέρας παρακολουθήσαμε παράσταση Μαύρου θεάτρου.

Το πρωί της 4ης μέρας επιβιβαστήκαμε στο λεωφορείο με προορισμό τη Δρέσδη. Ξεναγηθήκαμε στο ιστορικό κέντρο και επισκεφτήκαμε μερικά από τα ιστορικά κτίρια της πόλης. Αφού υπήρξε ελεύθερος χρόνος για περιήγηση στην πόλη επιστρέψαμε στην Πράγα, όπου δειπνήσαμε στη μεσαιωνική ταβέρνα “U Pavouka”.

Την 5η μέρα αναχωρήσαμε για την περίφημη λουτρόπολη Κάρλοβι Βάρι. Περιηγηθήκαμε στην πόλη και επισκεφτήκαμε τα πιο σημαντικά κτίρια. Στη συνέχεια αναχωρήσαμε για το εργοστάσιο ζυθοποιίας της HEINEKEN. Η επιστροφή στην Πράγα περιέλαβε δείπνο σε κρουαζιερόπλοιο στον ποταμό Μολδάβα.

Το πρωινό της 6ης μέρας αναχωρήσαμε για το αεροδρόμιο και στις 12:45 απογειωθήκαμε για το Ηράκλειο Κρήτης

Η εκδρομή ήταν πράγματι υπέροχη και άφησε σε όλους μας τις καλύτερες εντυπώσεις.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ