Πολυήμερη Εκδρομή της Γ΄ Λυκείου του ΓΕΛ Χερσονήσου στην Πράγα, Μπρατισλάβα, Βιέννη, Δρέσδη

Στις 20/02/2024 έως 26/02/2024 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η πενθήμερη εκδρομή της Γ΄ Λυκείου για το σχολικό έτος 2023-2024.  Αρχηγός της εκδρομής ήταν η Διευθύντρια του ΓΕΛ Χερσονήσου κα Μαρκαντωνάκη Σοφία και συνοδοί, οι καθηγητές  κα Τσουμπού Αντωνία, κος Πελέκης Παντελής και η κα Ξενικάκη Αικατερίνη. Συνολικά συμμετείχαν 46 μαθητές από τους 60 της τάξης.  Βασικός προορισμός ήταν οι Πράγα και παράλληλα οι μαθητές μας επισκέφθηκαν την Μπρατισλάβα, τη Βιέννη, τη Δρέσδη το Κάρλοβυ Βάρυ και το Τσέσκυ Κρούμλοβ.

Την πρώτη ημέρα το αεροπλάνο μας απογειώθηκε στις 3.30 π.μ. από Χανιά και προσγειώθηκε στην Μπρατισλάβα στις 5.30 π.μ. από όπου αναχωρήσαμε για να επισκεφθούμε τη  Βιέννη την πρωτεύουσα της Αυστρίας. Η περιήγησή μας ξεκίνησε   από τα ανάκτορα του Σένμπρουν και τη θερινή κατοικία της Μαρίας  Θηρεσίας  και συνεχίστηκε  στην Όπερα, στο Κοινοβούλιο, στο Εθνικό  Θέατρο, στο Δημαρχείο, ενώ περνώντας την πύλη του  Φραγκίσκου Ιωσήφ με το Μνημείο του Αγνώστου στρατιώτη, βρεθήκαμε   στην καρδιά της πόλης με τον πολυσύχναστο εμπορικό πεζόδρομο της Κερτνερστράσε και τον εντυπωσιακό καθεδρικό ναό του Αγίου Στεφάνου. Το βράδυ δειπνήσαμε στο ξενοδοχείο μας Don Jiovanni στην Πράγα.

Τη δεύτερη ημέρα επισκεφθήκαμε  τα σημαντικότερα αρχιτεκτονικά μνημεία της Τσεχίας, τη Μικρή πόλη γνωστή ως Μάλα Στράνα και την Παλιά πόλη ξακουστή ως Στάρε Μεστό. Περπατήσαμε   από τη γραφική γοτθική Γέφυρα του Καρόλου μέσα από τα μεσαιωνικά δρομάκια της «Βασιλικής  οδού» ως την πλατεία της Παλιάς Πόλης με το Δημαρχείο και το φημισμένο Αστρονομικό Ρολόι.  Το βράδυ παρακολουθήσαμε το διάσημο  Μαύρο Θέατρο της Πράγας.

Την τρίτη ημέρα   επισκεφθήκαμε  την κοσμοπολίτικη Δρέσδη στη Γερμανία και θαυμάσαμε την  ποικιλία  των ιστορικών κτιρίων,  όπως το  μεγαλειώδες Dresden Zwinger, την ιστορική εκκλησία Frauenkirche  και τη γνωστή όπερα Semper. Το βράδυ συναντηθήκαμε και ανταλλάξαμε εντυπώσεις  με άλλα σχολεία που επισκέφθηκαν την Πράγα.

Την τέταρτη ημέρα θαυμάσαμε  την Καστρούπολη, το περίτεχνο μοναστήρι Στραχόβ, το γραφικό Λορέτο, τον γοτθικό καθεδρικό ναό του Αγίου Βίττου, το Μαυσωλείο των Βοημών Βασιλέων, το θησαυροφυλάκιο του Στέμματος, και τέλος τον πύργο του Ιππότη Ντάλιμπορ.  Το βράδυ δειπνήσαμε στη μεσαιωνική ταβέρνα KRCMA.

Την πέμπτη ημέρα  ξεναγηθήκαμε   στο Τσέσκυ Κρούμλοβ μια από τις ωραιότερες πόλεις της Βοημίας που είναι γνωστή  για την ιστορική γοτθική αρχιτεκτονική της και το κάστρο Κρούμλοβ. Το βράδυ ακολούθησε ελεύθερος χρόνος για περιήγηση και ψώνια στην παλιά πόλη της Πράγας. Την επόμενη ημέρα αναχωρήσαμε από το ξενοδοχείο μας και επισκεφθήκαμε το Κάρλοβυ Βάρυ ένα καταπράσινο γραφικό περιβάλλον κατά μήκος του ποταμού Τέμπλα, που έγινε γνωστό λόγω των ιαματικών πηγών του. Τον 14ο αι. ονομάστηκε «βασιλική πόλη» από τον αυτοκράτορα Κάρολο τον 4ο.  Στις 10.30 μ.μ αναχωρήσαμε με τις καλύτερες εντυπώσεις  από το αεροδρόμιο της Πράγας και φθάσαμε στις 3.00 π.μ. στο αεροδρόμιο του Ηρακλείου. Ένα μεγάλο μπράβο στους μαθητές/τριες της Γ΄ Λυκείου για την άψογη συμπεριφορά τους κατά τη διάρκεια της εκδρομής και ένα μεγάλο ευχαριστώ στους συνοδούς καθηγητές οι οποίοι συνέβαλαν στην επιτυχία της!

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ