Επαναλειτουργία του σχολείου μας

Αγαπητοί γονείς και παιδιά καλημέρα

από την Δευτέρα 4/10/2021 επαναλαμβάνονται τα μαθήματα δια ζώσης μετά την διακοπή μιας εβδομάδας λόγω των σεισμικών φαινομένων. Το σχολείο σε αυτό το διάστημα ελέχθηκε από κλιμάκιο του δήμου και δεν βρέθηκε κανένα εύρημα που να δείχνει ότι το κτίριο πληγώθηκε από τους πρόσφατους σεισμούς και κρίθηκε ασφαλές για να επαναληφθούν τα μαθήματα.

Επίσης το σχολείο έχει εκπονήσει σχέδιο αντιμετώπισης εκτάκτων αναγκών το οποίο εφαρμόστηκε με επιτυχία στο πρόσφατο σεισμό. Θα πρέπει εδώ να τονιστεί η ωριμότητα που έδειξαν τα παιδιά σας αφού  το εφάρμοσαν με υποδειγματικό τρόπο. Στο πλαίσιο αυτό θα πραγματοποιηθούν μέσα στην εβδομάδα ασκήσεις σε διαφορετικές καταστάσεις για την εκκένωση του κτιρίου ώστε να είμαστε απολύτως σίγουροι ότι δεν θα πάει κάτι στραβά σε περίπτωση επανάληψης των φαινομένων.

Η επανάληψη των μαθημάτων θα γίνει με το ίδιο πρόγραμμα που είχαμε όταν σταμάτησαν τα μαθήματα και τα δρομολόγια των λεωφορείων θα πραγματοποιηθούν όπως συνήθως.

Σε σχέση με το υγειονομικό πρωτόκολλο όπως μας ενημέρωσαν από την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης οι μαθητές θα πρέπει την Δευτέρα να προσέλθουν με αρνητικό αυτοδιαγνωστικό τεστ το οποίο θα πρέπει να επαναληφθεί την Τρίτη. Αν κάποιοι έχετε κάνει αυτοδιαγνωστικό τεστ την Παρασκευή θα μας φέρετε αυτό.

Ευχόμαστε καλή συνέχεια χωρίς άλλα απρόοπτα γεγονότα ελπίζουμε.

Μετά τιμής
Μπάτσος Χριστόφορος