Μνήμη Ολοκαυτώματος 2023 - ΓΕΛ Λιμένος Χερσονήσου

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, το σχολείο μας τιμά την Ημέρα Μνήμης για τα θύματα του Ολοκαυτώματος. Στους διαδρόμους του σχολείου μας στήθηκαν 18 αφίσες με ιστορικά στοιχεία και φωτογραφίες σχετικές με το θέμα. Το υλικό προέρχεται από το Ισραηλινό Ίδρυμα Yad Vashem.

Την οργάνωση της έκθεσης ανέλαβαν οι καθηγητές Σφακιωτάκης Σταύρος και Λουράκης Νεκτάριος.

Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας ξεναγήθηκαν στην έκθεση όλα τα τμήματα του σχολείου. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχαν οι ερωτήσεις των μαθητών σχετικά με το θέμα. Οι αφίσες αφηγούνται την πορεία των διακρίσεων και του διωγμού του εβραϊκού λαού από το ναζιστικό καθεστώς ως την «τελική λύση» της εξόντωσης 6 εκατομμυρίων ανθρώπων. Οι μαθητές μας λογικά αναρωτήθηκαν π.χ. γιατί οι Εβραίοι δεν άλλαζαν θρησκεία, έστω και προσχηματικά, για να γλυτώσουν; γιατί δεν έφευγαν από τη Γερμανία όταν η κατάσταση χειροτέρευε; Γιατί δεν αντιστάθηκαν μαζικά αφού έβλεπαν το τέλος να πλησιάζει; Πραγματικά κανείς δεν μπορεί να απαντήσει σε τέτοιες ερωτήσεις, αλλά ελπίζουμε οι μαθητές μας να πήραν σαν μάθημα από την εμπειρία τους αυτή πως το Ολοκαύτωμα έγινε, αλλά ανάλογες ενέργειες με στόχο τη μαζική εξόντωση ανθρώπων δεν πρέπει να ξαναγίνουν ποτέ.

Παράλληλα το σχολείο μας συμμετέχει για τρίτη φορά στο διαγωνισμό βίντεο που διοργανώνει το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος  με θέμα το Ολοκαύτωμα των Ελλήνων Εβραίων. Την ομάδα των μαθητών που συμμετείχαν στην ταινία αποτελούν οι Δερμιτζάκη Χριστίνα, Σηφάκης Ευάγγελος και Φανουργιάκη Χρυσούλα. Εάν το σχολείο διακριθεί όπως τις προηγούμενες φορές οι μαθητές θα ταξιδέψουν στο Άουσβιτς.

Στις 27 – 30 Απριλίου ο φιλόλογος Σφακιωτάκης Σταύρος προσκλήθηκε από το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος να συμμετάσχει σε διεθνές συνέδριο σχετικό με τη διδακτική του Ολοκαυτώματος στη Βαρσοβία της Πολωνίας.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ