ERASMUS DAYS - "Διαφορετικότητα στην Τάξη" ΓΕΛ Χερσονήσου 2023

Το ΓΕΛ Λιμένος Χερσονήσου, λαμβάνοντας μέρος στις Ημέρες Erasmus 2023, παρουσίασε τα αποτελέσματα του προγράμματος Erasmus+ KA122 «Διαφορετικότητα στην Τάξη» που εκπονήθηκε κατά το χρονικό διάστημα 11/2022 – 10/2023. Σκοπός της επιμορφωτικής δράσης ήταν η γνωριμία με μαθητοκεντρικές, βιωματικές μεθόδους διδασκαλίας καθώς και με ψηφιακά εργαλεία, με γνώμονα την ομαλότερη συμπερίληψη μαθητών/τριών με μεταναστευτικό προφίλ και μαθησιακές ιδιαιτερότητες. Το πρόγραμμα περιλάμβανε δύο κινητικότητες (Δουβλίνο Μάρτιος 2023 και Βαρκελώνη Απρίλιος 2023) και πήραν μέρος συνολικά 8 καθηγητές του Λυκείου μας.

Αρχικά, τα αποτελέσματα του σχεδίου παρουσιάστηκαν στο χώρο του σχολείου την Τετάρτη 11/10/2023, παρουσία διδασκόντων και μελών της τοπικής κοινότητας. Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να μοιραστούν τις εμπειρίες τους και να εφαρμόσουν τεχνικές σε πραγματικό χρόνο, μέσω εργαστηρίου. Η εκδήλωση έκλεισε με συζήτηση για τα οφέλη της επιμόρφωσης και την εφαρμογή των τεχνικών από τους παριστάμενους στις τάξεις τους.

Την Πέμπτη 12/10/2023 αντιπροσωπία του σχολείου μας με επικεφαλής την διευθύντρια κ. Μαρκαντωνάκη Σοφία (ΠΕ02) και συμμετέχοντες την κ. Βλαζάκη Παρασκευή (ΠΕ06), συντονίστρια Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων και τον κ. Πελέκη Παντελή (ΠΕ02) πήραν μέρος στην ημερίδα διάχυσης προγραμμάτων Erasmus+ που πραγματοποίησε η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κρήτης. Οι εκπρόσωποι του σχολείου μας πήραν μέρος σε συζητήσεις σχετικά με την Συμπερίληψη, μοιράστηκαν τις εμπειρίες τους και τόνισαν την ανάγκη για δια βίου επιμόρφωση στην διαφοροποιημένη διδασκαλία. Τέλος, μοιράστηκε επιμορφωτικό υλικό σε έντυπη μορφή στους παρευρισκόμενους.

Ευχαριστούμε το Γραφείο Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων της Περιφερειακής Διεύθυνσης για την πρόσκληση και τον άψογο συντονισμό της εκδήλωσης, καθώς και όσους μας τίμησαν με την παρουσία τους στις δύο εκδηλώσεις.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ