Εορτασμός της Εθνικής Επετείου 25ης Μαρτίου | ΓΕΛ Χερσονήσου 2024

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του ΓΕΛ Χερσονήσου, η γιορτή για την επέτειο της επανάστασης του 1821. Την οργάνωση της εκδήλωσης ανέλαβαν οι Φιλόλογοι Γενικής Παιδείας Ρ. Πιττού και Ε. Κοκκινίδη με την καθοριστική συμβολή του Θεολόγου π. Γ. Αρχοντάκη  και τη συμμετοχή των μαθητών.

Την γιορτή προλόγισε η Διευθύντρια του σχολείου κ. Σ. Μαρκαντωνάκη ενώ το πρόγραμμα της εκδήλωσης παρουσίασε ο μαθητής της Β΄ τάξης Χ. Βασιλάκης.

Αρχικά απαγγέλθηκε και τραγουδήθηκε το πρώτο απόσπασμα από το Β’ Σχεδίασμα της ποιητικής σύνθεσης του Διονύσιου Σολωμού «Ελεύθεροι Πολιορκημένοι». Ακολούθησε προβολή ολιγόλεπτου βίντεο με θέμα την πείνα των πολιορκημένων του Μεσολογγίου και έπειτα απαγγέλθηκαν τα ποιήματα «Της Δέσπως» (Δημοτικό/Κλέφτικο) και «Η Νίκη» του Κωστή Παλαμά. Στη συνέχεια ακούστηκαν τέσσερις μαντινάδες σε σύνθεση μαθητών του Λυκείου και το πρώτο μέρος της εκδήλωσης έκλεισε με παραδοσιακούς χορούς.

Στο δεύτερο παρουσιάστηκε θεατρικό σε σενάριο και σκηνοθεσία της μαθήτριας της Α΄ τάξης Αρετής Τσιτσάκη. Η γιορτή έκλεισε με τον Εθνικό ύμνο.

Συμμετείχαν οι :

ΠΟΙΗΜΑΤΑ
α. Ελεύθεροι Πολιορκημένοι (ΑΠΟ ΤΟ Β΄ ΣΧΕΔΙΑΣΜΑ-I)-Διονύσιος Σολωμός
Απαγγελία: Παυλίνα Μουντράκη (Α2)-Μάιτε Παπαδημητρίου (Α3)
Τραγούδι: π. Γ. Αρχοντάκης, Ρ. Πιττού, Χ. Βασιλάκης (Β1), Α. Τσιτσάκη (Α4), Παυλίνα Μουντράκη (Α2), Μάϊτε Παπαδημητρίου (Α3), Μεσσανάκη Όλγα (Β2)

β. Της Δέσπως
Απαγγελία: Αθηνά Λαγουδάκη (Α2)-Νικολέτα Παπαδάκη (Α3)

γ. Νίκη (Κωστής Παλαμάς)
Απαγγελία: Κβόλικ Αλεξάνδρα Ζουζάννα (Β1)

ΜΑΝΤΙΝΑΔΕΣ:
Σύνθεση μαντινάδων: Κωνσταντίνος Σαριδάκης (Γ3), Μ. Αλεξάκης (Α1), Π. Κασσαβέτης (Α1)
Απαγγελία: Μάιτε Παπαδημητρίου (Α3)-Αρετή Τσιτσάκη (Α4), Διονύσιος Πεδιαδιτάκης (Α3)