Εορτασμός παγκόσμιας ημέρας κατά του Φασισμού και του Αντισημιτισμού στο σχολείο μας.

Η 9η Νοεμβρίου καθιερώθηκε διεθνώς, ως ημέρα κατά του Φασισμού και Αντισημιτισμού, σε ανάμνηση του πογκρόμ κατά των Εβραίων που οργανώθηκε μετά από καθοδήγηση της Ναζιστικής Γερμανίας.

Η «Νύχτα των Κρυστάλλων» όπως έμεινε στην ιστορία, εκτυλίχθηκε στη Γερμανία και την Αυστρία, κάτω από τις οδηγίες των Ναζί στις 9 Νοεμβρίου 1938 και είχε ως σκοπό τη συντριβή των Εβραίων. Διάφορες εβραϊκές περιοχές, καταστήματα, κοιμητήρια και συναγωγές λεηλατήθηκαν, εκατοντάδες ξυλοκοπήθηκαν μέχρι θανάτου ενώ χιλιάδες ήταν αυτοί που αιχμαλωτίστηκαν και στάλθηκαν σε στρατόπεδα συγκέντρωσης. Αποτέλεσε την απαρχή, μιας από τις πιο μαύρες σελίδες στην ιστορία της ανθρωπότητας, των στρατοπέδων συγκέντρωσης και του ολοκαυτώματος.

Στο πλαίσιο αυτό στο σχολείο μας διοργανώθηκε από τους καθηγητές Μπάτσο Χριστόφορο και Πελέκη Παντελή εκδήλωση για την Α τάξη όπου έγινε στην αρχή εισαγωγική παρουσίαση όπου αναλύθηκε η  έννοια του ολοκληρωτισμού και του φασισμού και έγινε αναφορά στα κυριότερα ολοκληρωτικά καθεστώτα του 20ου αιώνα. Στην συνέχεια οι μαθητές παρακολούθησαν σχετική κινηματογραφική ταινία  και επακολούθησε συζήτηση για τα μηνύματα της ταινίας αλλά και της ημέρας μέσα στις τάξεις.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ