Ενημέρωση για τα Βλαστοκύτταρα

Οι μαθητές του τμήματος Α3 της Α΄ Τάξης του ΓΕΛ Χερσονήσου παρακολούθησαν την Παρασκευή 19 Νοεμβρίου 2021 μια ζωντανή διαδικτυακή ενημέρωση διάρκειας δυο ωρών, από την Υπεύθυνη Επικοινωνίας της Δημόσιας Τράπεζας Ομφαλικών Βλαστοκυττάρων Κρήτης (ΔηΤΟΒ Κρήτης) Δρ. Ειρήνη Μαυρουδή.

Η ενημέρωση έγινε στο πλαίσιο της συνεργασίας του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ.Δ.Ε. Ηρακλείου με την κα Ελένη Παπαδάκη, Καθηγήτρια Αιματολογίας, Δ/ντρια της Αιματολογικής Κλινικής ΠΑΓΝΗ & της Δημόσιας Τράπεζας Ομφαλικών Βλαστοκυττάρων Κρήτης. Η συζήτηση πραγματοποιήθηκε με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ομφαλικού Αίματος (15 Νοεμβρίου) δίνοντας την ευκαιρία στους μαθητές να ενημερωθούν για την αξία των Ομφαλικών Βλαστοκυττάρων και τις εφαρμογές τους στην Ιατρική/Βιολογία.

Μέσα από αυτή τη δράση δίνεται η δυνατότητα σε ένα μαθητή της Α΄ Τάξης του ΓΕΛ Χερσονήσου να εκπαιδευτεί στο Εργαστήριο Μελέτης Αιμοποίησης της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης, για τρεις εβδομάδες τον Ιούλιο 2022.

Αξίζουν θερμά ευχαριστήρια στην Δρ. Ειρήνη Μαυρουδή και στους συνεργάτες της για την άρτια παρουσίαση και τη διάθεσή της να απαντήσει σε όλα τα ερωτήματα των μαθητών. Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές του Α3 της Α΄ Τάξης του ΓΕΛ Χερσονήσου χωρίς τη συμμετοχή των οποίων δεν θα μπορούσε να στεφθεί με επιτυχία η διαδικτυακή ενημέρωση.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ