Εκπαιδευτική – Περιβαλλοντική Εκδρομή στον Αποκόρωνα Χανίων | ΓΕΛ Λιμένος Χερσονήσου

Το ΓΕΛ Χερσονήσου πραγματοποίησε Εκπαιδευτική – Περιβαλλοντική Εκδρομή στον Αποκόρωνα Χανίων. Την δράση συντόνισαν και συνόδευσαν τους μαθητές/τριες οι εκπαιδευτικοί Σταματάκη Χαρά, Βιολόγος και Πετράκη Μαρία, Μαθηματικός.

Οι μαθητές/τριες που συμμετέχουν στο Εκπαιδευτικό –Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα του σχολείου με τίτλο «Ποιος Θεός & Ποιος Δαρβίνος» είχαν την ευκαιρία στα πλαίσια της εκδρομής να πάρουν μέρος  στις παρακάτω δράσεις:

Κατάβαση του Φαραγγιού της Ιμπρου.
Ξενάγηση & Συμμετοχή τους στην κατασκευή πήλινων και υφαντών σε παραδοσιακό καφενείου στο χωριό Ασκυφου.
Συμμετοχή στο πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του ΚΠΕ Βάμου με τίτλο «Σπήλαια».
Ενημέρωση / ξενάγηση στο πεδίο στην περιοχή του Αποκόρωνα για τις μέλισσες από τον μελισσοκόμο κ. Σαπουνάκη Γιάννη.
Επίσκεψη στο μουσείο ερπετών στο Μελιδόνι.

Ευχαριστούμε πολύ το ΚΠΕ Βάμου, τον Πολιτιστικό Σύλλογο για την φιλοξενία και δωρεάν διαμονή μας στον Ξενώνα (Παλιό Παρθεναγωγείο) και τον μελισσοκόμο κ. Σαπουνάκη.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ