Εκπαιδευτική επίσκεψη του ΓΕΛ Λιμένος Χερσονήσου στο ΙΤΕ Ηρακλείου

Την Τετάρτη 08/02/2023 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών/τριών από τα τμήματα των κατευθύνσεων Υγείας και   Οικονομίας-Πληροφορικής  της Γ’ Λυκείου του σχολείου μας στο Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας Ηρακλείου (ΙΤΕ).

Οι μαθητές μας παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και ενθουσιασμό την ξενάγηση στα Ερευνητικά Ινστιτούτα Μοριακής Βιολογίας & Βιοτεχολογίας και στο Ινστιτούτο Πληροφορικής.

Αρχικά και πριν ξεκινήσει το πρόγραμμα της επίσκεψης μας, είχαμε μια ευχάριστη έκπληξη όπου μας υποδέχτηκε ο Δρ Εμμανουήλ Στρατάκης, Διευθυντής Ερευνών στο Ινστιτούτο Ηλεκτρονικής Δομής και Λέιζερ (IESL) και μας ξενάγησε στο εργαστήριο του.

Στην συνέχεια στο αμφιθέατρο του Ιδρύματος, πραγματοποιήθηκε από τον συντονιστή της επίσκεψης μας  Κο  Τσουμπλέκα Χρήστο μια παρουσίαση της ταυτότητας του ΙΤΕ και μία παρουσίαση με θέμα  «Προσωπικά δεδομένα» από την Κα  Στρατάκη Ανθή Υπεύθυνη Προστασίας Δεδομένων (DPO) του ΙΤΕ.

Οι μαθητές/τριες χωρίστηκαν στην συνέχεια σε 2 ομάδες και επισκέφτηκαν :

• Η ομάδα της κατεύθυνσης Υγείας το Ερευνητικά Ινστιτούτα Μοριακής Βιολογίας & Βιοτεχολογίας
  • Η ομάδα της κατεύθυνσης Οικονομίας-Πληροφορικής το Ινστιτούτο Πληροφορικής.

Υπεύθυνοι καθηγητές – συνοδοί ήταν η Τσουμπού Αντωνία και Λουράκης Νεκτάριος.

Ευχαριστούμε πολύ για την φιλοξενία και την ευκαιρία που δόθηκε στους μαθητές μας να γνωρίσουν από κοντά την πρωτοποριακή έρευνα που διεξάγεται στα ερευνητικά εργαστήρια του Ιδρύματος.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ