Εκπαιδευτική Επίσκεψη του ΓΕΛ Λιμένος Χερσονήσου στην Ιταλία

Κατά το διάστημα 01/02/2024-05/02/2024 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη 19 μαθητών/τριών στην Ιταλία, στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος «Η Ιταλική Αναγέννηση» που υλοποιείται στο σχολείο μας σε σύμπραξη με το 8ο ΓΕΛ Ηρακλείου.

Οι μαθητές είχαν την μοναδική ευκαιρία να γνωρίσουν εμβληματικά μνημεία της Ρώμης και της Φλωρεντίας, καθώς και να μελετήσουν τα αριστουργήματα της Αναγέννησης δια ζώσης με επισκέψεις στο Βατικανό και στην Πινακοθήκη Uffizi.

Επίσης, περιηγήθηκαν στα Ρωμαϊκά μνημεία (Κολοσσαίο, Ρωμαϊκή Αγορά, Πάνθεον) και τις διάσημες μπαρόκ πλατείες (Piazza di Spagna, Piazza Navona, Fontana di Trevi).

Τέλος, οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά και να συναναστραφούν με τους συμμαθητές/τριες τους από το 8ο ΓΕΛ Ηρακλείου, με τους οποίους συνεργάζονται για την υλοποίηση του πολιτιστικού προγράμματος.

Τους μαθητές συνόδευσαν εκ μέρους του ΓΕΛ Λιμένος Χερσονήσου η κα Μαρκαντωνάκη Σοφία (διευθύντρια) και η κα Βλαζάκη Παρασκευή (υποδιευθύντρια και υπεύθυνη του πολιτιστικού προγράμματος).

Εκ μέρους του ΓΕΛ Λιμένος Χερσονήσου, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τους μαθητές και συνοδούς του 8ου ΓΕΛ για την συνεργασία τους στην υλοποίηση του προγράμματος.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ