Εκπαιδευτική Επίσκεψη του ΓΕΛ Λιμένος Χερσονήσου στα Τμήματα Μαθηματικών, Εφαρμοσμένων Μαθηματικών, Επιστήμης Υπολογιστών στο Πανεπιστήμιο Κρήτης

Την Πέμπτη 02/02/2023 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών/τριών του ΓΕΛ Λιμένος Χερσονήσου στο Πανεπιστήμιο Ηρακλείου Κρήτης.

Οι μαθητές/τριες της θετικής κατεύθυνσης της Β και Γ Λυκείου επισκέφτηκαν το τμήμα Μαθηματικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών, όπου αρχικά έγινε από τους καθηγητές μια παρουσίαση του τμήματος. Στη συνέχεια παρακολούθησαν ομιλίες με τίτλους :

• «Ένα ταξίδι στα μαθηματικά μέσω γρίφων»,
    • «Τα παράδοξα του απείρου»,
    • «Του κύκλου τα γυρίσματα».

Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στους χώρους και τα αμφιθέατρα της σχολής. Έλυσαν γρίφους, μια διαδικασία στην οποία συμμετείχαν με μεγάλο ενδιαφέρον και ενθουσιασμό και κατάφεραν να λύσουν τους περισσότερους γρίφους, παίρνοντας αναμνηστικό βραβείο.
Ήταν μια καλή ευκαιρία για να έχουν οι μαθητές μας μια πρώτη επαφή με το Πανεπιστήμιο.

Υπεύθυνες καθηγήτριες- συνοδοί ήταν η Πετράκη Μαρία και  Στάμου Χριστίνα.

Οι μαθητές/τριες  της κατεύθυνσης Οικονομίας και Πληροφορικής Γ’ Λυκείου  επισκέφτηκαν το τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών. Το πρόγραμμα της επίσκεψης ξεκίνησε με το καλωσόρισμα και την παρουσίαση στο αμφιθέατρο της σχολής  των:

• «Ο κόσμος του Τμήματος της Επιστήμης Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης» από τον Πρόεδρο του Τμήματος Αντώνη Αργυρό
    • «Συστήματα ανάλυσης δεδομένων – μηχανική μάθηση» από τον Καθηγητή Ιωάννης Τσαμαρδίνος
    • «Δίκτυα παντού …» από την Καθηγήτρια Μαρία Παπαδοπούλη.

Στην συνέχεια έγιναν επιδείξεις τεχνολογιών της επιστήμης των υπολογιστών στους χώρους και στα εργαστήρια του Τμήματος,

• «Εργαστήριο ψηφιακής σχεδίασης»
    • «Υπολογιστική Όραση: Τα μάτια της τεχνητής νοημοσύνης
    • «Ρομπότ που περπατούν και σκαρφαλώνουν»
    • «Λογισμικό συστημάτων – Lego»
    • «Διαδραστικά συστήματα διάχυτης νοημοσύνης»
    • «Τεχνολογίες φωνής και διαλογικά συστήματα τεχνητής νοημοσύνης»
    • «Εφαρμογές STEM με μικροελεγκτή Arduino/ESP-32 και τρισδιάστατη εκτύπωση»

Υπεύθυνοι καθηγητές – συνοδοί ήταν ο ΑΘανασάκης Ιωάννης και Λουράκης Νεκτάριος.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ