Εκπαιδευτική επίσκεψη του ΓΕΛ Χερσονήσου στα Χανιά

Την Παρασκευή 18/11/2022 η Β΄ τάξη του ΓΕΛ Χερσονήσου πραγματοποίησε ημερήσια εκπαιδευτική επίσκεψη στην πόλη των Χανιών, με αρχηγό τον εκπαιδευτικό κ. Σ. Σφακιωτάκη και συνοδούς την κ. Α.Τσουμπού, τον κ. Π.Πελέκη και την κ. Ρ. Πιττού.

Η εκδρομή περιελάβανε επισκέψεις σε μουσειακούς χώρους και συνολικά συμμετείχαν 52 μαθητές από τους 62 της τάξης. Οι εκπαιδευόμενοι/ες χωρίστηκαν σε δύο ομάδες των 26 ατόμων και επισκέφτηκαν εναλλάξ το Νέο Αρχαιολογικό Μουσείο Χανιών και την Οικία-Μουσείο Ελευθερίου Βενιζέλου που βρίσκονται στην ιστορική συνοικία Χαλέπα.

Οι συμμετέχοντες ξεναγήθηκαν από τον κ. Σφακιωτάκη στις συλλογές του Νέου Αρχαιολογικού Μουσείου και εντυπωσιαστήκαν τόσο από τα εκθέματα όσο και από το υπερσύγχρονο κτίριο διατυπώνοντας ποικίλες ερωτήσεις.

Οι μαθητές επισκέφθηκαν επίσης την οικία του Ελ. Βενιζέλου που βρίσκεται στην ίδια συνοικία των Χανίων (Χαλέπα) όπου ξεναγήθηκαν από το προσωπικό του Μουσείου και περιηγήθηκαν τους χώρους της οικίας. Ενημερώθηκαν για τη ζωή και την προσφορά του Ελ. Βενιζέλου και είδαν από κοντά προσωπικά του αντικείμενα που έπαιξαν ρόλο σε σημαντικές ιστορικές στιγμές της χώρας μας. Τα ρούχα με τις κηλίδες αίματος από την πρώτη απόπειρα δολοφονίας εναντίον του, το αυτοκίνητο γαζωμένο από τις σφαίρες και η σοφίτα με τα δια δραστικά παιχνίδια ήταν αυτά που προκάλεσαν τη μεγαλύτερη προσοχή.

Στη συνέχεια μια ομάδα μαθητών (3) επισκέφθηκαν την Συναγωγή Ετζ Χαγίμ, όπου γύρισαν ταινία μικρού μήκους με σκοπό να συμμετάσχουν στον προσεχή διαγωνισμό του Εβραϊκού Μουσείου Ελλάδος.

Οι υπόλοιποι μαθητές περιηγήθηκαν για λίγες ώρες στην πόλη των Χανίων.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ