Εκπαιδευτική επίσκεψη της Β’ Τάξης του ΓΕΛ Χερσονήσου στην Πελοπόννησο

Κατά το χρονικό διάστημα 07-11/04/2024 πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η εκπαιδευτική επίσκεψη της Β’ Τάξης του Λυκείου μας στην Πελοπόννησο. Στην εκδρομή συμμετείχαν 53 μαθητές, τους οποίους συνόδεψαν η υποδιευθύντρια Βλαζάκη Παρασκευή (ΠΕ 06) και οι καθηγητές Θεοχάρης Ευάγγελος (ΠΕ03), Ναβακούδη Ελένη (ΠΕ 04.04), Πιττού Ροδοθέα (ΠΕ 02) και Καραθανάση Ελισάβετ (ΠΕ 03.50).

Η ομάδα μας επισκέφτηκε περιοχές της Πελοποννήσου με ιδιαίτερο ιστορικό και γεωλογικό ενδιαφέρον. Αρχικά, επισκεφτήκαμε τον Ισθμό της Κορίνθου και έπειτα ξεναγηθήκαμε στον ευρύτερο αρχαιολογικό χώρο της Επιδαύρου. Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν από την αισθητική και την απαράμιλλη ακουστική του θεάτρου. Αργότερα επισκεφτήκαμε το Ναύπλιο, όπου είχαμε την δυνατότητα να περιπλανηθούμε στο Παλαμήδι και στα σοκάκια της πρώτης πρωτεύουσας του κράτους. Το απόγευμα φτάσαμε στην πόλη της Καλαμάτας, που αποτέλεσε την βάση μας για το υπόλοιπο της εκδρομής.

Την επόμενη μέρα επισκεφτήκαμε το Σπήλαιο του Διρού, όπου είχαμε την ευκαιρία να περιηγηθούμε σε ένα από τα πιο επιβλητικά σπήλαια του κόσμου. Στην συνέχεια γευματίσαμε στο γραφικό λιμάνι του Γυθείου, ενώ επιστρέφοντας περπατήσαμε στο κέντρο της Καλαμάτας.

Η τελευταία μέρα της εκδρομής περιλάμβανε περιήγηση στο ιστορικό Δουκάτο του Μυστρά. Εκεί γνωρίσαμε τα σημαντικότερα μνημεία της καστροπολιτείας, όπως τον ναό του Αγίου Δημητρίου όπου στέφθηκε αυτοκράτορας ο Κωνσταντίνος Παλαιολόγος.

Η εκδρομή ήταν πράγματι υπέροχη και άφησε σε όλους μας τις καλύτερες εντυπώσεις.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ