Εκπαιδευτική επίσκεψη στην 133 Σμηναρχία Μάχης, Αεροδρόμιο Καστελίου

Στο πλαίσιο του εορτασμού του προστάτη της πολεμικής αεροπορίας οι μαθητές της Α΄ Λυκείου του ΓΕΛ Χερσονήσου πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην 133 Σμηναρχία Μάχης στο Καστέλι Πεδιάδος στις 7 Νοεμβρίου 2022. Οι μαθητές /τριες μας ξεναγήθηκαν στη Στατική έκθεση αεροσκάφους και άλλων οπλικών συστημάτων της Πολεμικής Αεροπορίας, στη Στατική έκθεση Αερολεσχών – Αερομοντέλων και τη Φωτογραφική έκθεση. Παρακολούθησαν με ιδιαίτερη προσήλωση και θαυμασμό τις δύο τοπικές πτήσεις Αεροσκαφών και την ενημέρωση  για τα κριτήρια και τη διαδικασία εισαγωγής στην Σχολή Ικάρων και τη Σχολή Μονίμων Αξιωματικών Αεροπορίας από τον υποδιοικητή της μονάδας.

Ευχαριστούμε θερμά για την ξενάγηση και την ενημέρωση των μαθητών μας τον υποδιοικητή της ΣΜ 133.

Συνοδοί καθηγητές : Μαρκαντωνάκη Σοφία, Λουράκης Νεκτάριος, Στάμου Χριστίνα, Τσουμπού Αντωνία.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ