Εκπαιδευτική εκδρομή της Α΄ Λυκείου του ΓΕΛ Χερσονήσου στην Αθήνα | 2023

Στις 25/04-29/04/2023 πραγματοποιήθηκε μια μοναδική σε δραστηριότητες και άκρως ενδιαφέρουσα εκδρομή των μαθητών Α΄ Λυκείου στην Αθήνα. 54 μαθητές  με αρχηγό τον διευθυντή κύριο Μπάτσο Χριστόφορο και συνοδούς τον κύριο Κουναλάκη Λ., την κυρία Πετράκη Μ. και την κυρία Μιχαλάκη Χ., απόλαυσαν μια υπέροχη τετραήμερη εμπειρία εκπαίδευσης, περιπέτειας και διασκέδασης.

Η ξενάγηση στον ιερό χώρο της Ακρόπολης και στο μουσείο της, η ξενάγηση στο Εθνικό και Αρχαιολογικό μουσείο και η επίσκεψη στο πλωτό ναυτικό μουσείο- θωρηκτό Αβέρωφ  συνιστά ένα απολαυστικό ταξίδι στο χρόνο, την τέχνη και την ιστορία. Αναβιώνει το παρελθόν και φέρνει σε βιωματική επαφή τους μαθητές με τον πολιτισμό.

Η εκδρομή όμως αυτή δεν ήταν αμιγώς εκπαιδευτική. Πρόσφερε έντονες συγκινήσεις για τους τολμηρούς και για τους λάτρεις της περιπέτειας, ανεβάζοντας την αδρεναλίνη στα ύψη. Τα παιδιά συμμετείχαν σε πολλές πρωτότυπες δραστηριότητες. Έκαναν αναέριες διαδρομές στο μοναδικό χώρο ‘’Αdventure Park’’, ένα χώρο δράσης και αναψυχής, δοκίμασαν τις αντοχές τους στο ψυχαγωγικό πάρκο Allou Fun Park και συμμετείχαν σε παιχνίδι τύπου ‘’paintball’’, ένα παιχνίδι ταχύτητας, δράσης και ετοιμότητας. Για το βράδυ, οι μαθητές επέλεξαν διασκέδαση σε πίστα, χορεύοντας και  τραγουδώντας.

Φυσικά στην εκδρομή αυτή δεν έλειψε και η επίσκεψη στο Αττικό ζωολογικό πάρκο και η περιήγηση στο κέντρο της Αθήνας, στο Φλοίσβο, στον Κεραμεικό, στα Village cinemas και στο ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, ενώ ήταν απεριόριστη και η διάθεση για ψώνια στο εκπτωτικό χωριό Designer Outlet Athens (πρώην Mc Arthur Glen)!

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ