Δειγματική Διδασκαλία: Renaissance Arts and Artists | ΓΕΛ Χερσονήσου

Στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης, πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 11/03/2023 δειγματική διδασκαλία από την καθηγήτρια Αγγλικών Βλαζάκη Παρασκευή, με τη συμμετοχή του τμήματος Β3. Σκοπός της δειγματικής ήταν η παρουσίαση εφαρμογής μέρους ενός σεναρίου με θέμα την Αναγεννησιακή Τέχνη και τους κύριους εκφραστές της. Το σενάριο είναι εμπνευσμένο από την αντίστοιχη θεματική ενότητα που περιλαμβάνεται στην ενότητα 3 του φακέλου Αγγλικών για το Γενικό Λύκειο, τεύχος 2.
Το σενάριο αξιοποιεί σύγχρονες παιδαγωγικές μεθόδους, με κύρια στοιχεία την διερεύνηση, την ομαδοσυνεργατικότητα και την αξιοποίηση πολυτροπικών πόρων και ψηφιακών εργαλείων για τη δημιουργία μιας παρουσίασης των κύριων Αναγεννησιακών έργων.
Έχοντας αντλήσει βιογραφικά στοιχεία για τους καλλιτέχνες από το σχολικό εγχειρίδιο, οι μαθητές καλούνται να αντλήσουν περαιτέρω στοιχεία μέσω της πλοήγησης στην πλατφόρμα Google Arts and Culture. Στη συνέχεια, επιλέγουν έργα τέχνης της αρεσκείας τους, συλλέγουν και επεξεργάζονται πληροφορίες για αυτά, τις οποίες χρησιμοποιούν αργότερα για τη δημιουργία μιας συνεργατικής παρουσίασης χρησιμοποιώντας το εργαλείο Google Slides.
Η δραστηριότητα στοχεύει στην καλλιέργεια του οπτικού, κριτικού και ψηφιακού γραμματισμού. Παράλληλα, ενισχύει το αίσθημα ομαδικότητας και συμπερίληψης, προωθεί την αυτενέργεια και εξασκεί τους μαθητές στην επίλυση προβλημάτων.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ