Δειγματικές Διδασκαλίες στο μάθημα της Αγγλικής Γλώσσας

Η χρήση διερευνητικών σεναρίων με την βοήθεια των ΤΠΕ στην ξενόγλωσση τάξη.
Στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης, πραγματοποιήθηκαν δειγματικές διδασκαλίες από την καθηγήτρια Αγγλικών Βλαζάκη Παρασκευή.

Η πρώτη διδασκαλία, με τίτλο Αναγεννησιακή Τέχνη, έλαβε χώρα την Τρίτη 07/03/2023 με την συμμετοχή του τμήματος Β2. Η δειγματική διδασκαλία αποτελεί μέρος γενικότερου σεναρίου, το οποίο είναι εμπνευσμένο από την αντίστοιχη θεματική ενότητα που περιλαμβάνεται στην ενότητα 3 του φακέλου Αγγλικών για το Γενικό Λύκειο, τεύχος 2.

Η επόμενη διδασκαλία, με τίτλο Μοντέρνα Τέχνη, πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 23/03/2023 με τη συμμετοχή του τμήματος Α4. Το διδακτικό σενάριο είναι εμπνευσμένο από την αντίστοιχη θεματική ενότητα που περιλαμβάνεται στην ενότητα 4 του φακέλου Αγγλικών για το Γενικό Λύκειο, τεύχος 1.

Και τα δύο σενάρια βασίζονται στα Νέα Προγράμματα Σπουδών που εισήχθησαν στο Γενικό Λϋκειο πιλοτικά το 2021. Αξιοποιούν σύγχρονες παιδαγωγικές μεθόδους, με κύρια στοιχεία την διερεύνηση, την ομαδοσυνεργατικότητα και την αξιοποίηση πολυτροπικών πόρων και ψηφιακών εργαλείων για τη δημιουργία ενός ψηφιακού μουσείου.

Έχοντας αντλήσει βιογραφικά στοιχεία για τους καλλιτέχνες από το σχολικό εγχειρίδιο, οι μαθητές καλούνται να αντλήσουν περαιτέρω στοιχεία μέσω της πλοήγησης στην πλατφόρμα Google Arts and Culture. Στη συνέχεια, επιλέγουν έργα τέχνης της αρεσκείας τους, συλλέγουν και επεξεργάζονται πληροφορίες για αυτά, τις οποίες χρησιμοποιούν αργότερα για τη δημιουργία ενός συνεργατικού ψηφιακού μουσείου χρησιμοποιώντας ένα πρότυπο του Google Slides.

Και τα δύο σενάρια στοχεύουν στην καλλιέργεια του οπτικού, κριτικού και ψηφιακού γραμματισμού. Παράλληλα, ενισχύει το αίσθημα ομαδικότητας και συμπερίληψης, προωθεί την αυτενέργεια και εξασκεί τους μαθητές στην επίλυση προβλημάτων.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ