Αναστολή Λειτουργίας του Σχολείου και Μαθήματα Τηλεκπαίδευσης

Αγαπητοί γονείς και παιδιά

Όπως ήδη θα γνωρίζετε η διά ζώσης διδασκαλία  σε όλα τα σχολεία του δήμου Χερσονήσου αναστέλλεται λόγω καιρικών φαινομένων για την Δευτέρα και την Τρίτη. Το ΓΕΛ Λιμένος Χερσονήσου, ανταποκρινόμενο στις εξελίξεις και στην αναστολή λειτουργίας του σχολείου μας, ενεργοποιεί την εξ αποστάσεως διδασκαλία και επικοινωνία μεταξύ εκπαιδευτικών και μαθητών προκειμένου να μην χαθούν μαθήματα αν και πιστεύουμε ότι η τηλεκπαίδευση σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει την δια ζώσης διδασκαλία.

Ξεκινάμε λοιπόν αύριο την τηλεκπαίδευση από την Τρίτη ώρα του προγράμματος και μετά ώστε να δοθεί χρόνος σε όλους τους συμμετέχοντες μαθητές και καθηγητές να προετοιμαστούν και να ξεκινήσουμε χωρίς προβλήματα.

Το πρόγραμμα των μαθημάτων θα είναι το ίδιο με αυτό που υπήρχε στα δια ζώσης μαθήματα ενώ το ωράριο θα είναι 8.00 με 13.40 με 40λεπτα μαθήματα. Θα παρακαλούσα να φροντίσετε τα παιδιά σας να είναι συνεπείς στο ωράριο των μαθημάτων ώστε να μην χρεώνονται απουσίες  που μπορεί  να  τους  δημιουργήσουν προβλήματα αργότερα.

Θα πρέπει να σας υπενθυμίσω ότι στα διαδικτυακά μαθήματα οι καθηγητές καταχωρούν κανονικά απουσίες για τους μαθητές που δεν παρακολουθούν και ότι διατηρούν το δικαίωμα σε περίπτωση που οι μαθητές δεν ανταποκρίνονται σε ερωτήσεις ή με όποιο άλλο τρόπο επιλέξουν για να διαπιστώσουν ότι οι μαθητές παρακολουθούν να τους αποβάλλουν από την ηλεκτρονική τους τάξη και να τους καταχωρούν απουσία.

Οι μαθητές για να γίνουν δεκτοί στο ηλεκτρονικό δωμάτιο του διδάσκοντα θα πρέπει να γράφουν με κεφαλαία γράμματα (Ελληνικά) το ονοματεπώνυμό τους. Δεν θα γίνονται δεκτοί μαθητές με λατινικούς χαρακτήρες και nicknames που χρησιμοποιούν στο διαδίκτυο.

Για να μπορέσουν οι μαθητές να συμμετάσχουν, έχουν σταλεί στα email τους τα links  για κάθε διδάσκοντα του σχολείου μας.

Σας επισυνάπτουμε επίσης:

Ελπίζουμε να μην αντιμετωπίσετε προβλήματα σε όλο αυτό το εγχείρημα, αν όμως σας παρουσιαστεί  οποιοδήποτε επικοινωνήστε μαζί μας στο email του σχολείου.

Τα μαθήματα του διευθυντή δεν θα λειτουργούν λόγω υποστηρικτικού έργου.

Σας ευχόμαστε ολόψυχα καλή δύναμη και σύντομα να επιστρέψουμε όλοι στο σχολείο και στην κανονική εκπαιδευτική διαδικασία.

Μπάτσος Χριστόφορος

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ