25η Νοεμβρίου: Παγκόσμια Ημέρα Εξάλειψης της Βίας κατά των Γυναικών

Η 25η Νοεμβρίου έχει θεσπιστεί ως Παγκόσμια Ημέρα Εξάλειψης της Βίας κατά των Γυναικών. Στο πλαίσιο αυτό, οργανώθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση αφιερωμένη στη συγκεκριμένη μέρα. Κατά τη διάρκειά της συζητήθηκαν διάφορες πτυχές του θέματος θέτοντας στο επίκεντρο πραγματικές ιστορίες κακοποιημένων γυναικών. Οι μαθητές μας, συμμετέχοντας και οι ίδιοι στην όλη διαδικασία, είχαν την ευκαιρία να συνειδητοποιήσουν τις τρομακτικές διαστάσεις που έχει λάβει το φαινόμενο αυτό στη σύγχρονη εποχή. Βασικό μήνυμα της μέρας: η εκδήλωση βίας σε οποιαδήποτε μορφή απέναντι στις γυναίκες είναι καταδικαστέα.

Ο προβληματισμός και η ευαισθητοποίηση όλων -και ειδικότερα της νέας γενιάς- σχετικά με το θέμα είναι υψίστης σημασίας.  Η εξάλειψη της βίας κατά των γυναικών προϋποθέτει την αντίσταση του συνόλου αλλά και του καθενός χωριστά . Είναι σημαντικό να μη μένουμε απλοί θεατές σε ό,τι συμβαίνει γύρω μας και περισσότερο απέναντι σε τέτοιου είδους ακρότητες.  Η εξάλειψη της βίας κατά των γυναικών  πρέπει να αποτελεί προτεραιότητα  για μία κοινωνία ισότητας και δικαιοσύνης.

Η εκδήλωση διοργανώθηκε από τις εκπαιδευτικούς Κωνσταντίνα Βάμβουκα και Βασιλική Πλατιώτη.

ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ